EnergoZrouti.cz

Konec topení plynem už za pár let je nereálný, náhrada za něj zatím není

  
Martin Bárta
16. 12. 2021 ▪ 16:30

Evropská komise chce už za dvě dekády úplně zakázat vytápění plynem, aby nevznikalo tolik emisí. Nahradit by jej měl vodík, ten ale v současnosti není o moc ekologičtější.

Hořící zemní plyn
Hořící zemní plyn
Foto: Jeremy Bezanger on Unsplash

Už do roku 2040 by podle posledních plánů Evropské komise měl v celé unii skončit plyn a další fosilní paliva jako zdroj tepla pro budovy. Přísnější ekologická pravidla by měla snížit emise skleníkových plynů. Plán unie je ale nereálný, vodík, který měl plyn nahradit v té době nejspíš nebude v dostatečném množství a už vůbec ne ekologický.

V současnosti používaný vodík nebývá ekologický

Vodík, právě to by měla být v budoucnu hlavní náhrada všech fosilních paliv, které se v současnosti používají pro vytápění bytů, kanceláří, ale i celých výrobních hal. Právě s tím počítají nové návrhy Evropské komise, které by měly přispět k rychlému snižování emisí skleníkových plynů a plánu Evropy k uhlíkové neutralitě.

Evropská komise v současnosti využívá vysokých cen zemního plynu, který jej staví jako velmi nákladný způsob vytápění, aby prosadila jeho postupné nahrazování. Už do šesti let by tak podle návrhů měla skončit veškerá podpora pro plyn, za dvě dekády by pak měl být plyn úplně zakázaný.

Vodíku, který by se měl začít stávat jeho náhradou ale na trzích stále není takové množství, které by poptávku mohlo pokrýt a to rozhodně ne v té ekologické formě. Velká část vodíku, který totiž dnes na trzích je není takzvaný zelený vodík, tedy ten vyráběný pomocí obnovitelných zdrojů energie. K jeho výrobě tak bylo použito nějakého fosilního paliva, čímž už vodík není tak ekologický jak by se od něj očekávalo. Otázkou tak nadále zůstává, kde chce Evropská unie vzít tak velké množství vodíku, které by pokrylo poptávku po energii.

Přechod od fosilního plynu na vodík by také znamenal rozsáhlé investice do infrastruktury jakou jsou plynovody, ale i koncové zařízení, které by vodík spalovaly. Současné plynové kotle totiž většinou nemají problém se spalováním menšího množství vodíku přimíchaného do zemního plynu. Pouze čistý vodík by ale mohl přinést mnoho velkých obtíží pro současná zařízení.
Štítky: Plyn Vytápění Vodík
Zdroj: EK