EnergoZrouti.cz

Klokani jsou možná inteligentnější než se předpokládalo, dokáží s námi komunikovat

  
Jakub Zich
21. 12. 2020 ▪ 08:40

Klokani jsou možná inteligentnější, než se vůbec předpokládalo. V experimentu totiž dokázali komunikovat s vědci, když je žádali o pomoc s otevřením krabičky, ve které se nacházelo jídlo. Budou této komunikace schopné i jiné druhy?

Klokan
Klokan
Foto: Pixabay

Klokani zrovna nepatří do skupiny domácích zvířat, do které se řadí psi, kočky a další. Přesto by podle nové studie měli být klokani schopní komunikace s lidmi. Jak přesně by takové dorozumívání mělo probíhat, tak na to se podíváme v našem článku.

Potřebuji pomoc

Právě v okamžiku, kdy klokan potřebuje z nějakého důvodu pomoc, měl by podle nové studie používat upřený pohled. Ten můžeme znát především od našich psích mazlíčků. Klokani jsou totiž všeobecně považováni za hloupá zvířata, i proto bylo pro vědce překvapením, že se snažili komunikovat pomocí pohledu. Vědci předpokládají, že je to možné také díky životu klokanů ve skupinách, ve kterých mezi sebou komunikují také. Je tedy možné, že by klokani pouze upravili způsob komunikace?

Jak probíhal výzkum

V této studii se vědci zaměřili na celkem 11 klokanů. Ti byli sice drženi v zajetí, avšak nedošlo u nich k domestikaci. Těmto klokanům byla následně dána krabička, ve které se nacházela potrava. Vzhledem k tomu, že klokani nebyli schopni krabičku otevřít, začali upřeně hledět na vědce, který jim krabičku podával. Zajímavostí ovšem je, že devět z nich pak „komunikovalo“ pomocí střídavého pohledu mezi vědcem a nádobou s potravou. Vědci mají za to, že klokani se tak snažili „poprosit“ o pomoc s otevřením krabičky.

Co na to říká hlavní výzkumník

Hlavním výzkumníkem v rámci této studie je Allan McElligott. Ten celou situaci okomentoval tak, že nikdo nepředpokládal, že by se se mohli divoce žijící druhy (tedy ty, kteří nejsou domestikováni), snažit dorozumívat s člověkem. Dosud se totiž mělo za to, že komunikace mezi zvířetem a člověkem je doménou domestikovaných zvířat. V rámci studie se také předpokládá, že to nejsou pouze klokani, kteří jsou schopní komunikovat s lidmi. Jednat by se mohlo také o další druhy divokých zvířat.

Bude mít studie větší dopad?

Díky důkazu vědců, že jsou klokani zřejmě inteligentnější, než se dosud předpokládalo, vědci doufají, že se Australani budou o zvířata starat lépe. I když se klokani považují za národní poklad Austrálie, každoročně jsou klokani zabíjeni. Předpokládá se, že díky přemnožení je v Austrálii dvakrát více klokanů než lidí. Tato zvířata pak žerou pastviny, které jsou určené pro domácí zvířata, či jsou hrozbou pro jiné druhy divokých zvířat.
Zdroj: University of Sydney