EnergoZrouti.cz

Fosilosaurus s ekology na Malostranském náměstí vyzýval k ukončení závislosti na fosilních palivech

  
Martin Bárta
10. 5. 2022 ▪ 14:16

Ekologové dnes na Malostranském náměstí v Praze vztyčili Fosilosaura. Ten má ukazovat na nutnost ukončení těžby a spalování fosilních paliv a na problémy, které jsou s nimi spojené. Organizace také vyzvaly politiky k vystoupení z Energetické charty.

Fosilosaur na Malostranském náměstí
Fosilosaur na Malostranském náměstí
Foto: Petr Zewlakk Vrabec

Ekologické organizace Hnutí DUHA a Limity jsme my dnes na Malostranském náměstí v Praze vztyčily Fosilosaura. Obří nafukovací dinosaur sestavený ze symbolů těžby a spalování fosilních paliv má upozornit na problémy, které jsou s těmito palivy spojeny. Ekologové na akci vyzvali politiky a političky k tomu, aby se Česko stejně jako další státy připojilo k zemím požadujícím vystoupení z Energetické charty.

Charta umožňuje fosilním společnostem žalovat státy u mezinárodních arbitráží, pokud se rozhodnou pro ochranu klimatu a omezení fosilních paliv. Právě to by totiž evropské státy mohlo v nejbližší dekádě podle dat organizace Investigate Europe přijít až na 344 miliard eur.

Akce ekologů v Praze , Petr Zewlakk...

Podle ekologů by tak měla vláda ČR začít maximálně podporovat rozvoj obnovitelných zdrojů, například odstraněním bariér pro výstavbu fotovoltaických elektráren, bioplynových stanic na komunální odpad, ale také větrných turbín. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela by měl také podle organizací přestat blokovat spuštění aukcí a zelených bonusů pro fotovoltaické elektrárny.

Mimo toho by měla vláda změnit zákony, které umožní sdílení čisté energie mezi sebou a snížení závislosti na dodávkách energie z přenosové sítě. Pomoci by vláda měla také nízkopříjmovým rodinám, pro které musí i nadále zůstat dostupné ceny energií. Myslet na nízkopříjmové domácnosti by měla vláda i při snižování energetické náročnosti budov. Rodiny s nízkými příjmy by tak měly snadno získávat dotace na zateplení domů či výstavbu solárních panelů na střechách domů.

„Bez fosilních paliv se budeme muset obejít, to není nic nového. Krize, způsobená ruským napadením Ukrajiny, nám ale ukazuje, že využití zemního plynu jako paliva, které nám mělo poskytnout čas na transformaci, je velmi nejisté. Rychlý rozvoj obnovitelných zdrojů a energetické efektivnosti představuje v horizontu měsíců a let jedinou možnost snížení závislosti na fosilních palivech.“ uvedl Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA.
Štítky: Fosilosaurus
Zdroj: RED