EnergoZrouti.cz

Energetická krize akcelerovala poptávku po solárních panelech, těch na střechách rekordně přibývá

  
Markéta Bártová
4. 1. 2022 ▪ 17:10

Poptávka po solárních panelech na střechy domů a chat v Česku dramaticky vzrostla. Třeba skupina ČEZ jich tak v minulém roce nainstalovala dvaapůlkrát více než rok předtím. Chybí ale odborný personál a doby dodání se tak začínají prodlužovat.

Solární panely na střeše domu
Solární panely na střeše domu
Foto: Vivint Solar on Unsplash

Růst cen elektrické energie, ale i snahy o ekologičtější život stojí za zvýšeným zájmem o instalaci střešních solárních elektráren. Ten zaznamenal v minulém roce i tuzemský energetický gigant ČEZ. Celkem tak firma ČEZ Prodej, která je součástí skupiny nainstalovala 1514 solárních panelů.

Stále více zákazníků chce i baterie pro ukládání energie

Stále více se podle společnosti ČEZ zákazníci zajímají i o bateriové systémy, které jsou logickým doplňkem domácích solárních elektráren. Umožňují totiž snadno využívat energii ze solárních panelů i v době, kdy zrovna nesvítí slunce nebo je vyšší poptávka po elektřině.

V loňském roce tak firma nainstalovala 1514 solárních panelů, jejichž celkový výkon dosáhl na 7,4 MW. To je zhruba dvaapůlkrát tolik co v roce 2020. Další nárůst ale firma zaznamenala i u baterií, které energii ukládají, těch totiž v loňském roce nainstalovala dvojnásobek – tedy 939 baterií.

„Zájem o naše služby v oblasti moderní energetiky rychle roste. Prakticky každý už dnes při stavbě nového domu nebo při rekonstrukci střechy přemýšlí o tom, zda si pořídit také fotovoltaiku. Solární elektrárny se už se stávají v Česku standardem a zájem výrazně zvýšila i rostoucí cena energií. Jsme rádi, že se zákazníci obracejí právě na nás. S vlastní fotovoltaikou zákazníci šetří jak životní prostředí, tak rodinné rozpočty,“ říká generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec.

Zájem o panely roste, chybí ale odborní pracovníci

Rostoucí ceny elektřiny na trzích tak nejen ČEZu ale i dalším firmám, které se instalací solárních panelů na klíč zabývají, přidávají velké množství zakázek. Za poslední roky se ale snížila i cena solárních panelů a při jejich kombinaci s dotacemi z programů jako je Nová zelená úsporám mohou domácnosti dosáhnout rychlé návratnosti, která se může snadno snížit i pod sedm let.

Většina firem navíc k solárním elektrárnám na klíč nabízí i kompletní servis včetně vyřízení dotací. Pořízení fotovoltaiky na střechu domů a chat je tak mnohem snadnější než tomu bývalo dříve. Velkou výhodou jsou nejnovější generace solárních panelů, které jsou mnohem kvalitnější a tak snadněji odolají náročnému venkovnímu počasí.

Jak ale firmy včetně ČEZu potvrzují, vysoký zájem o instalaci fotovoltaiky, který podpořila i současná energetická krize se začíná projevovat na dobách dodání kompletních systémů. Firmy pak stejně jako v dalších odvětvích bojují i s nedostatkem kvalifikovaného personálu, který je k odborné instalaci energetických zdrojů nutný.

„Jedeme na 150 procent a nepolevujeme ani teď v zimě. Budeme instalovat, dokud nám počasí dovolí. Nabíráme nové lidí tak, abychom mohli poptávku zákazníků co nejrychleji uspokojit,“ vysvětluje Petr Ouška, ředitel ČEZ Prodej pro nekomoditní služby.
Štítky: Energie Elektřina Fotovoltaika ČEZ Solární panely Energetika
Zdroj: RED