EnergoZrouti.cz

Elektromobily v březnu tvořily přes 14% evropských prodejů. V USA prodeje trhaly rekordy

  
Martin Bárta
29. 4. 2022 ▪ 10:47

Zájem o elektromobily celosvětově roste. Nové registrace elektrických vozidel v březnu činily už 14% z celkových prodejů v Evropské unii. Rekord ale pokořily i prodeje v USA, které je zatím v implementaci elektromobility pomalejší.

Nabíjení elektrického BMW
Nabíjení elektrického BMW
Foto: Eren Goldman on Unsplash

Přes to, že evropské automobilky v posledních letech díky pandemii koronaviru následované nedostatkem počítačových čipů nezažívají zrovna skvělé časy, v jednom segmentu se prodeje automobilek stále zvyšují. Jde samozřejmě o elektrická vozidla, která jen v březnu tvořila 14% všech nově registrovaných vozidel v Evropské unii. Velký zájem o elektromobily ale v prvním čtvrtletí zaznamenaly i USA, kde šlo o rekordní čísla.

V USA pomáhá elektrifikace velkých pick-upů

Celkové prodeje aut v březnu 2022 jen mírně překročily jeden milion prodaných kusů a skončily na hranici 1, 14 milionu vozidel. Meziročně tak jde o téměř dvacetiprocentní pokles. V segmentu plug-in vozidel, tedy hybridů i prostých elektromobilů byla ale podle dat EV Volumes situace naprosto jiná. Díky rostoucímu zájmu o elektromobily se v Evropě v březnu zaregistrovalo zhruba 250 tisíc nových osobních plug-in vozidel, což je zhruba o 10 procent více jak ve stejném měsíci vloni.

Ačkoliv celkově kategorie plug-in vozidel rostla, podíl na tom měla hlavně elektrická vozidla. Elektromobily označované jako BEV, tedy ty, jež mají pouze baterii ale již žádnou formu spalovacího motoru totiž meziročně narostly v prodejích o 47% a získaly 14% podíl na nových registracích.

Oproti tomu vozidla PHEV, tedy plug-in hybridy, které kombinují spalovací motor s baterií, kterou je možné nabíjet zaznamenala pokles. Ten meziročně dosáhl na 22% a PHEV vozidla tak na trhu plug-in vozidel měla zhruba 8 % podíl.

Velký zájem o elektromobily pak zaznamenala i organizace Veloz v USA. Podle tamních čísel se v prvním čtvrtletí letošního roku (2022) přehoupl přes rekordní maximum 200 tisíc vozů. Ve Spojených státech amerických jsou přitom prodeje elektromobilů o něco nižší i přes to, že z tamního trhu pochází i největší výrobce elektrických vozidel – Tesla.

USA má totiž dlouhodobě oproti Evropě či Číně jinak fungující trh vozidel, na kterém hrají prim hlavně velké benzínové pick-upy. To se ale nejen výrobci elektromobilů jako je Rivian, ale i tradiční značky typu Ford snaží změnit a nabídnout elektrifikované varianty těchto velkých vozidel. Spolu s příchodem těchto elektrifikovaných modelů se tak dá v následujících měsících očekávat pokoření dalších rekordů v prodejích elektromobilů.
Štítky: Elektromobily Auto Vozidla Elektromobilita
Zdroj: RED