EnergoZrouti.cz

Bude hůř. Cena plynu na burze už je vyšší než při pádu Bohemia Energy

  
Markéta Bártová
7. 3. 2022 ▪ 13:30

Burzovní cena zemního plynu v Evropské unii překročila cenu 345 eur za megawatthodinu. Rychlý růst, tak přidělává vrásky na čele obyvatelům ale i firmám a dál roztáčí inflační spirálu.

Sporák na zemní plyn
Sporák na zemní plyn
Foto: S K z Pixabay

Šok, který trhy zažívají v souvislosti s invazí Ruska na Ukrajinu podporuje další rychlý růst cen zemního plynu. Aktuální burzovní cena plynu v Evropské unii tak dnes vyšplhala až na 345 eur za megawatthodinu. Cena už je tedy mnohem vyšší než ta, která stála za pádem dodavatele Bohemia Energy vloni v srpnu.

Ačkoliv tehdy šlo o velký šok, z dnešního pohledu jde spíše jen o malé zaškobrtnutí ve srovnání s cenami, které jsou na burze v současnosti.

Podle ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy by situace mohla být úplně jiná v případě, že by Evropská unie měla v provozu jaderné a uhelné elektrárny, které jsou dnes odstavené.

Ceny, které v současnosti dále rychle rostou nejen u zemního plynu, ale i nafty či benzínu bude možná nutné podle některých ohlasů z vládní koalice nutné zastropovat. Vysoké ceny už se totiž stávají velkým problémem nejen pro běžné osoby, ale i pro podniky zabývající se logistikou či dopravou osob. Právě ti totiž varují, že rychle rostoucí ceny paliv budou stát za dalším rychlým nárůstem cen služeb a zboží.

Vláda tak už v současnosti vymýšlí plán jak proti vysokým cenám, které dále roztáčí inflační spirálu bojovat. Jasno by mělo být možná už tento týden, kdy se vláda sejde a bude hledat řešení současné krize.
Štítky: Zemní plyn Rusko Ukrajina Plyn Bohemia Energie Energetika
Zdroj: RED