EnergoZrouti.cz

Vědci přišli na nový efektivní způsob přeměny oxidu uhličitého na etanol

  
Martin Bárta
9. 8. 2020 ▪ 07:57

Vědci z americké Národní laboratoře Argonne a Northern Illinois University přišli na nový způsob jak s vysokou efektivitou a vysokou energetickou účinností přeměnit skleníkový plyn oxid uhličitý na ethanol.

Přeměna oxidu uhličitého na ethanol
Přeměna oxidu uhličitého na ethanol
Foto: Argonne National Laboratory

Vědci z americké Národní laboratoře Argonne a univerzity v severní Illinois přišli na nový způsob jak lze efektivně a s vysokou energetickou účinností přeměnit oxid uhličitý na etanol.

Oxidu uhličitý je plyn, který je podle vědců jedním z hlavních příčin globálního oteplování díky jeho velkému množství vypouštěného do atmosféry lidskou činností a to nejčastěji spalováním fosilních paliv.

Dosavadní projekty, jak se s velkým množstvím plynu v atmosféře vypořádat a snížit tím tak dopady na globální oteplování řeší jeho zachycení, stlačení a uložení pod dnem oceánu. Vědci ale ukázali, že existují i jiné možnosti a to v tomto případě jeho přeměny na etanol, který může být využit pro spousty dalších výrobků i paliv.

Přeměna oxidu uhličitého na etanol díky novému elektrokatalyzátoru

Vědci ze zmíněných laboratoří objevili nový elektrokatalyzátor, který dokáže právě přeměnu CO2 na etanol s velmi nízkými náklady a vysokou energetickou účinností což byl dosud největší problém více technologií, které se o přeměnu skleníkového plynu snažili. Nový způsob přeměny by tak měl mít účinnost přes 90%.


Nový katalyzátor by tak mohl přispět k „recyklaci“ oxidu uhličitého a jeho opětovného využití což by posunulo lidstvo k lepšímu hospodaření s energií a jejímu opětovnému využívání. Elektrochemický proces by podle svých tvůrců nyní dokázal využít oxid uhličitý vznikající například v elektrárnách na fosilní paliva tedy typicky těch spalujících uhlí či zemní plyn a jeho přeměnu na alkohol (etanol).


Vědci také uvedli, že proces přeměny by mohl být ještě úspornější a „zelenější“ v případě napájení elektrokatalyzátoru pomocí energie z obnovitelných zdrojů.


Etanol je využitelný ať už v dopravě tak v chemickém průmyslu. Etanol je využíván jako biopalivo pro spalovací motory a má i antidetonační vlastnosti. Zároveň je využíván i chemickém, farmaceutickém či kosmetickém průmyslu.
Zdroj: ANL.gov