EnergoZrouti.cz

V Safari Parku se o Vánocích narodil medojed, matka ho ale pořádně ukázala až nyní

  
Nikola Stránská
18. 3. 2021 ▪ 10:31

Už na Štědrý den se v Královedvorském Safari Parku narodil mladý medojed kapský. Matka ho ale až dosud úzkostlivě skrývala před chovateli, kteří až nyní mohou potvrdit, že jde o samce.

Medojed Kapský
Medojed Kapský
Foto: Safari Park Dvůr Králové

Historicky první odchov medojeda kapského oslavil Královedvorský Safari Park sice už na Štědrý den, až nyní ale pořádně začíná ukazovat i odborníkům. Matka totiž mládě, které je na ní plně závislé úzkostlivě hlídala a skrývala. Až nyní tak mohou zoologové s jistotou říci, že jde o samce.

Narozený na Vánoce ale matkou pečlivě skrytý

Mladý medojed je pro Safari Park o to více cenný, že jej za poslední rok nemnožila žádná jiná zoologická zahrada na světě. Mládě tak nyní pomalu začíná zkoumat vnitřní boxy Pavilonu šelem Joy Adamsonové. Mládě také teprve nyní začíná pořádně vidět. Díky tomu si také matka může konečně vydechnout a od mláděte se vzdalovat.

„Beebee porodila mimo boudu a mládě jsme měli celou dobu na očích, stále ho ale až úzkostlivě hlídala a skrývala. Proto teprve teď můžeme s jistotou říct, že jde o samce,“ říká zooložka Gabriela Linhart.

Rodiče mladého medojeda přitom v Safari Parku nejsou nijak dlouhou dobu. Patnáctiletého samce Tysona a třináctiletou Beebee získal park teprve vloni z Anglie. Jak je ale vidět, v Safari Parku se jim velmi rychle zalíbilo a brzy se začali pářit.

Medojed kapský

„Poslední rok se medojedi nemnožili v žádné jiné zoo světa. Je navíc typické, že odchovy probíhají většinou v nějaké jeskyni či boudě. My měli díky rozhodnutí samice vývoj mláděte prakticky denně na očích,“ vysvětluje Gabriela Linhart.

Mládě působí roztomile, jde ale o obávaného živočicha

Ačkoliv mládě medojeda působí prozatím bezmocně a roztomile, patří podle zoologů mezi velmi obávané živočichy. Díky jejich urputnosti a velmi silnému stisku čelisti se jich obávají i lvi.

Silné drápy jim navíc v přírodě pomáhají dobývat podzemní hnízda divokých včel, při honbě za medem který jim dal i jméno. Silné drápy pomáhají medojedům vcelku snadno projít i přes velmi tvrdé materiály. Zvířata také velmi dobře šplhají a tak pro ně není problém překonat většinu překážek.

Právě kvůli své urputnosti a obrovské síle často stěhují předměty ve výběhu tak, aby byla spokojena. Oříškem jsou tak i pro chovatele, kteří musí často nabízet nové hračky nebo jim předkládat potravu netradičními způsoby.
Štítky: Zvířata Ekologie Česká republika
Zdroj: Safari Park