EnergoZrouti.cz

V rámci Green Dealu chce EU vysadit tři miliardy stromů, plán ale značně pokulhává. Pomáhá mu hlavně Česko

  
Nikola Stránská
20. 6. 2022 ▪ 10:38

EU chce v rámci Green Dealu vysázet tři miliardy stromů do roku 2030. Plán ale pokulhává a v současnosti není vysázeno ani jedno procento z plánovaného počtu. Rychlé sázení stromů se ale daří hlavně v Česku, které vysadilo už přes 1,3 milionu všech stromů.

Koruny stromů
Koruny stromů
Foto: Pixabay

V rámci Evropské zelené dohody známé jako Green Deal by měla Evropská unie v rámci Strategie biologické rozmanitosti do roku 2030 vysadit na celém území EU minimálně 3 miliardy stromů. Ty by měly dodržovat správné zásady pro výsadbu a druhovou skladbu a pomoci tak v obnově poškozeným lesům po kůrovci ale i v růstu lesů, které jsou důležité pro zachycování emisí oxidu uhličitého a ochlazování okolního prostředí. Podle aktuálních dat ale projekt silně pokulhává.

Podle dat systému, který počet nově vysazených stromů v rámci EU zaznamenává bylo v projektu vysazeno zatím 2 946 218 stromů. Evropské země se tak prozatím k cíli tří miliard vysázených stromů neblíží ani zdaleka, jelikož stále nebylo vysázeno téměř ani celé procento plánovaných stromů.

Ačkoliv tak data nejsou příliš pozitivní a velkolepé plány EU bohužel zůstávají jen na papíře, v případě České republiky je tomu jinak. Česko totiž díky Nadaci Partnerství, která se u nás výsadbou zabývá vysadilo největší počet ze všech zemí unie, které se zatím zapojily. V Česku tak bylo vysázeno už 1 362 927 stromů, což je velmi významný podíl na celkovém počtu stromů.
Štítky: Green Deal Stromy Lesy Výsadba EU Evropská unie
Zdroj: RED