EnergoZrouti.cz

Tesla v elektromobilech dál válcuje Volkswagen. Ten už má pro letošek vyprodáno

  
Markéta Bártová
9. 5. 2022 ▪ 12:00

Problémy s výrobou elektrických modelů z koncernu Volkswagen dál prodlužují čekací lhůty. Podle šéfa značky Herberta Diesse už jsou tak elektromobily od VW pro letošní rok téměř vyprodány. To tak nahrává konkurenční Tesle, která rychle navyšuje prodeje vozidel v Evropě.

Tesla
Tesla
Foto: Austin Hervias on Unsplash

Volkswagen to v posledních letech s elektromobilitou myslí opravdu vážně. Nových modelů elektrických vozidel pod značkou VW, ale i ostatních značek v posledních měsících velmi rychle přibývá a společnost nyní oznámila další velké investice ve Španělsku, které by ji měly zajistit dostatečné výrobní a vývojové kapacity. Aktuální data ale ukazují úplně něco jiného. Volkswagen nestíhá dodávky zákazníkům a v prodejích ho tak drtivě válcuje americká Tesla.

Volkswagen válcuje Tesla i Korejci

Problémy s dodavatelským řetězcem, které v koncernu probíhají jsou velmi dobře viditelné přímo na prodejích elektromobilů zákazníkům. Těm totiž Volkswagen podle Financial Times prodal v letošním prvním čtvrtletí necelých 100 tisíc elektromobilů. Konkurenční Tesla pod vedením Elona Muska přitom v současnosti rychle navyšuje výrobní kapacity a ve stejném časovém období tak prodala 310 tisíc vozidel na baterie.

Problémy s výrobou, které v koncernu Volkswagen zaznamenala i mladoboleslavská Škoda Auto způsobují hlavně stále omezené dodávky čipů a rozpad dodavatelských řetězců kvůli válce na Ukrajině. Právě kvůli ní totiž musela škodovka omezit výrobu některých modelů, kterým byly dodávány z Ukrajiny elektrické kabely. Ty ale mimo Škody Auto putují i do dalších značek koncernu, a tak problémy potkaly mnohem více modelů několika značek. Škoda nakonec výrobu kabelových svazků přesunula přímo do Česka, první vyrobené díly ale putovaly mimo značku, která kvůli nedostatku dílů musela už dříve zastavit výrobu svého prvního plně elektrického vozu ENYAQ iV.

Právě kvůli mnoha problémům letos VW očekává mnohem méně vyřízených objednávek na nové vozy. Už v současnosti tak značka uvádí, že výrobní kapacity na elektromobily jsou pro letošní rok již vyplněny a objednávky na další nové vozy tak bude možné vyřídit nejspíš až v příštím roce. Stejné problémy samozřejmě čekají i zájemce o vozy pod značkami Seat, Škoda, Audi a dalšími.

Mimo Tesly ale z problémů ve výrobě elektrických i neelektrických modelů koncernu VW profitují i další značky. Třeba korejskému Hyundaii se tak v posledních měsících daří navyšovat prodeje, jelikož velké množství soukromých majitelů i firem nechce na nové vozy čekat tak dlouho jako je to nyní u koncernu VW běžné.
Štítky: Auto Elektromobil Tesla Volkswagen
Zdroj: RED