EnergoZrouti.cz

Podzemní vody je ve většině vrtů dostatek, pomohl deštivý červen

  
Martin Bárta
15. 7. 2020 ▪ 08:00

Deštivé počasí v červnu pomohlo vyrovnat hladiny podzemních vod téměř v celé zemi. Na Moravě navíc deště přispěli ke zvýšení hladiny podzemních vod na silně až mimořádně nadnormální úroveň.

Ruční pumpa na vodu ze studny
Ruční pumpa na vodu ze studny
Foto: Fotobanka Pixabay & Pexels

Velké množství srážek, které nás provázelo hlavně ke konci června vedlo ke zvýšení množství spodních vod téměř v celé České republice. Výjimkou bylo pouze Mostecko, kde podzemní voda rostla pomaleji v důsledku „srážkového stínu“ pod Krušnými horami.

Hlavně na Moravě tak nyní spodní vody ukazují i nadnormální stav a to i na střední a jižní Moravě, kde jsou horniny hůře prostupné pro vodu a hladina spodních vod tak v těchto oblastech bývá nižší.

Stavy podzemních vod, vychází z více než 1792 senzorů, které provozuje Český hydrometeorologický ústav po celé republice. V pozorovací síti tak má ČHMÚ nyní k dispozici 836 mělkých vrtů, 414 hlubokých vrtů, 320 pramenů a 222 hydropedo­logických sond u říčních toků (pouze na severní a jižní Moravě). Některá data již ČHMÚ získává automatizovaně na základě elektronických sond, jiné jsou odečítány pozorovateli.
Zdroj: ČHMÚ