EnergoZrouti.cz

Nenabíjejte večer elektromobily, žádá provozovatel energetické sítě, které hrozí kolaps

  
Martin Bárta
26. 6. 2021 ▪ 09:53

Obavy ze zhroucení energetické sítě v Kalifornii donutily jejího provozovatele k vydání takzvaného „Flex Alertu“. Spotřebitelům je tak doporučeno večer nenabíjet elektromobily, snížit výkon klimatizací, ale i nevyužívat další spotřebiče.

Nabíjení elektromobilu
Nabíjení elektromobilu
Foto: Sophie Jonas / Unsplash

Kalifornská energetická síť se stejně jako v minulých letech začíná potýkat s vysokým odběrem elektrické energie pro klimatizační jednotky a elektrická auta. Stejně jako v minulém roce tak už musel zasáhnout provozovatel sítě a vydat takzvaný „Flex Alert“. Američané by tak neměli ve večerních hodinách nabíjet své elektromobily.

Sítě jsou pod stále větším náporem

Aby se zabránilo poruchám či tomu nejhoršímu v podobě Blackoutu vydal provozovatel sítě Independent System Operator (ISO) takzvaný „Flex Alert“. Ten doporučuje spotřebitelům, aby dobrovolně šetřili elektřinu tak, aby nedošlo ke zhroucení sítě.

Zejména majitelé elektromobilů tak byli vyzváni, aby svá vozidla v určitých časech od 17:00 do 22:00 nenabíjeli, protože právě to vede k masivním odběrům v energetické síti. Kvůli tomu, že je těchto vozidel právě v Kalifornii stále větší množství, klade jejich nabíjení na energetickou síť obrovské nároky.

Mimo nabíjení elektromobilů by měli obyvatelé Kalifornie omezit i využívání nízkých teplot klimatizačních jednotek. Ty by tak měly být nastaveny na teplotu 25 ° Celsia nebo vyšší. Stejně tak by mělo být omezeno nabíjení notebooku či smartphonů. Prosba o snížení spotřeby se ale týká i dalších spotřebičů s vysokým odběrem elektrické energie. Omezit by tak místní měli používání praček, myček na nádobí a dalších náročných spotřebičů ve zmíněných hodinách.

Vrásky na čele provozovateli energetické sítě v Kalifornii způsobují horké měsíce každoročně. Vysoký odběr klimatizací, které jsou v zemi velmi rozšířené je totiž pro energetickou síť pohroma stejně jako elektromobily.

Problémy by mohlo mít i Německo

Jak uvedl server focus.de, doporučení či přímo omezení odběru v energetické síti by se brzy mohla týkat i našeho evropského souseda – Německa. Právě to začíná mít také velké problémy s energetickou sítí kvůli rychlému rozmachu elektromobilů a zároveň i přechodu na obnovitelné zdroje energie jako je vítr či fotovoltaické panely jejichž výroba energie je ale velmi kolísavá.

Německo ale plánuje předejít problémům jaké má v současnosti Kalifornie tím, že bude provozovatelům veřejných nabíjecích stanic nařizovat vypínání v případech, kdy by to mohlo ohrozit stabilitu energetické sítě. Jisté je, že podobné režimy přidělají vrásky na čele nejednomu provozovateli elektromobilu.
Štítky: Kalifornie Blackout Elektromobily
Zdroj: ISO