EnergoZrouti.cz

Ministerstvo pošle zoologickým zahradám 80 milionů, chce zabránit utracení zvířat

  
Tomáš Jelínek
24. 3. 2021 ▪ 09:39

Ministerstvo životního prostředí pošle po domluvě ministra Brabce s ministryní financí Schillerovou 80 milionů korun do tuzemských ZOO. Těm by měly finance zajistit dostatek prostředků na krmiva a péči o zvířata.

Gorila Kamba v ZOO Praha
Gorila Kamba v ZOO Praha
Foto: aknourkova / Pixabay

Ministr životního prostředí Richard Brabec a ministryně financí Alena Schillerová se po včerejší debatě dohodli na uvolnění 80 milionů korun pro 28 licencovaných zoologických zahrad v České republice. Zoologické zahrady totiž kvůli uzavření pro návštěvníky v souvislosti s opatřeními proti šíření nemoci covid-19 přicházejí o velké množství financí.

Když dojdou finance, budeme muset utratit zvířata

Některé tuzemské zahrady tak už dříve informovaly, že v následujících měsících jim dojdou finance a nebude tak možné zajistit péči o zvířata. To by mohlo v extrému dojít až k jejich utracení.

Peníze, které ministerstvo schválilo pro zahrady by tak nyní měly zajistit dostatek financí, aby se ZOO mohly o svá zvířata postarat. Finance by tak měly směřovat především na krmení a péči o zvířata.

„Včera jsme se s paní ministryní Schillerovou dohodli na další rychlé a účinné pomoci pro zoologické zahrady na péči o jejich zvířata a chtěl bych jí za to velmi poděkovat. Naše podpora teď míří na pořízení krmiva pro chovaná zvířata. Žádosti se opět podávají v jednoduchém elektronickém režimu, který zoo již dobře znají. Posouzeny budou obratem, v řádu několika dní, to znamená, že již v dubnu poplynou peníze na účty zoo. Kromě toho jednáme s Unií zoologických zahrad a MPO, aby zoo mohly využít i další podpůrné covidové programy,“ vysvětlil Ministr životního prostředí Brabec.

Zoologické zahrady se snaží oslovit i soukromé dárce či firmy

Ministryně Schillerová doplňuje: „Současná situace nám zatím bohužel nedovoluje uvažovat o otevření zoologických zahrad veřejnosti. O to víc mě těší, že jsme se s panem ministrem Brabcem jednoznačně shodli na potřebě vyšší pomoci ze strany státu. Na podporu chovaných, často ohrožených zvířat v zavřených zahradách proto z rozpočtové rezervy uvolním o 50 milionů korun navíc. Tak, aby zvířata pocítila dopady pandemie co možná nejméně.“

Prostředky budou zoologickým zahradám rozdělovány na základě počtu ohrožených druhů živočichů, které daná zahrada chová. To by mělo zajistit spravedlivé rozdělení i podle druhů a počtu zvířat. Mimo krmiva a nezbytné péče by měla finanční částka putovat i na podporu projektů na ochranu biodiverzity, environmentální výchovy nebo vedení plemenných knih ohrožených druhů.
Štítky: ZOO Česká republika Ministerstvo životního prostředí
Zdroj: MŽP