EnergoZrouti.cz

Lidská činnost způsobuje hluk devastující mořské prostředí

  
Markéta Bártová
5. 2. 2021 ▪ 09:15

Lidská činnost má podle vědců velký vliv na mořský život. Hluk produkovaný lidstvem na moři je pro zvířata velkým zdrojem stresu jelikož je slyšitelný na obrovské vzdálenosti. Naštěstí jej lze oproti jiným škůdcům vcelku rychle odstranit.

Kontejnerová loď v přístavu
Kontejnerová loď v přístavu
Foto: Pixabay

Akustická stopa lidstva může mít podle výzkumu globálního týmu vědců velký vliv na mořské živočichy. Právě pro ně je totiž velmi důležité aby byl v oceánu přirozený „soundtrack“ mořského života. Díky lidské činnosti ale dochází k narušování tohoto prostředí, což je pro zvířata škodlivé.

Škodí stejně jako změna klimatu a znečištění

Podle vědců může nadměrný hluk, který je v oceánu pro zvířata slyšitelný na velké vzdálenosti škodlivý podobně jako nadměrný rybolov, změna klimatu a oteplování oceánu ale i znečištění. Mořští živočichové jsou totiž těmito pro ně nepřirozenými zvuky rušeni, což přispívá ke zvyšování jejich stresu.

Živočichové obývající oceány a moře slyší na mnohem větší vzdálenosti než dokáží vidět či cítit a proto také zvuk ovlivňuje velké množství aspektů jejich životů. Mnoho zvířat jej navíc používá pro navigaci, lákání potravy ale i jako varování před útokem. Nadměrný hluk, který se do oceánu šíří ale tomuto brání.

Hluk v extrémních formách, jakým mohou být například výbuchy při testech zbraní, ale i vojenských cvičeních může být navíc pro zvířata i smrtící. Nejvíce ale samozřejmě škodí zvuk sonarů či lodí, kterých je na moři obrovské množství.

Hluk by bylo možné rychle odstranit

Na rozdíl od znečištění oceánů odpady z lidské činnosti nebo prohlubováním klimatické krize je ale podle vědců odstranění hlukové zátěže mnohem snazší a není až takový problém jej provést mnohem rychleji.

To, že může snížení hluku pomoci mořským živočichům ostatně ukázala už pandemie koronaviru covid-19, která díky menšímu lodnímu transportu ale i výrobě v okolí moří napomohla rychlému zotavení zvířat od hluku. Právě to bylo nakonec viditelné třeba na přesunu mořských savců a žraloků do dříve hlučných oblastí, které opustili.
Štítky: Moře Ekologie Mořský život
Zdroj: Exeterská universita