EnergoZrouti.cz

Jedna z nejšpinavějších elektráren v Česku získala výjimku z emisních limitů, ekologové podají žalobu

  
Martin Bárta
25. 11. 2021 ▪ 16:22

Ekologické organizace podají žalobu na Ministerstvo životního prostředí kvůli schválení výjimky pro vypouštění oxidů dusíku i rtuti z elektrárny Chvaletice. Ministerstvo přitom už dříve výjimku dvakrát smetlo ze stolu.

Uhelná elektrárna Chvaletice
Uhelná elektrárna Chvaletice

Ministerstvo životního prostředí i přes dlouhodobý tlak ekologů potvrdilo výjimku z emisních limitů pro uhelnou elektrárnu Chvaletice. Ta je dlouhodobě kritizována ekology jako jedna z nejšpinavějších elektráren v Česku. Ekologové tak dlouhodobě požadují její úplné uzavření.

Ministerstvo už dříve výjimku zrušilo

Ministerstvo životního prostředí nyní výjimku pro uhelnou elektrárnu, která je zdrojem velkého množství znečišťujících látek znovu potvrdilo a to i přes to, že v minulosti byla již výjimka dvakrát zrušena. Tentokrát ale ministerstvo neudělení výjimky odmítlo a tak bude možné ze strany elektrárny překračovat množství vypouštěných oxidů dusíku i rtuti.

Ekologické organizace Hnutí DUHA a Greenpeace, které dlouhodobě limity kritizují, tak na nové rozhodnutí úřadu podají správní žalobu k soudu. Stejnou žalobu už organizace podaly i kvůli udělení výjimky pro elektrárnu Počerady provozovanou firmou Sev.en Energy miliardáře Pavla Tykače.

Nová výjimka je ještě horší než ta pro Počerady

„Výjimka pro Chvaletice je ještě horší než výjimka pro Počerady. U ní ministerstvo alespoň zkrátilo dobu platnosti výjimky u některých bloků elektrárny, nyní ovšem nechává vše na provozovateli a žádné závazné podmínky na omezení provozu či délky výjimky mu neklade. Nemělo by se stávat, že rozhodnutí ministerstva životního prostředí ve svém důsledku povede ke zhoršení životního prostředí, ale tohle je přesně ten případ. Proto se obrátíme na soud, který by měl tuto absurditu napravit a výjimku úplně zrušit.“ řekl tiskový mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek.

Ministerstvo životního prostředí tak podle ekologických organizací dlouhodobě neplní svou funkci, která by měla znečišťování životního prostředí bránit.

Provozovatel ve své žádosti o výjimku podle ekologů navíc docílil jen zdánlivého snížení množství vypouštěných škodlivin, díky snížení očekávané doby provozu elektrárny. Omezení provozu však není závazné a tak úřady nemají žádný nástroj, kterým by mohly snížení délky provozu vyžadovat. Provozovatel tak bude muset jen reportovat, jak dlouho byly bloky elektrárny v provozu.

„Nejdřív krajský úřad a nyní i ministerstvo se nechali opít rohlíkem. Provozovatel totiž v žádosti o výjimku, kterou už dvakrát nedostal, dosáhl napotřetí udělení tím, že snížil odhad budoucí výroby, a tedy i absolutních emisí rtuti a oxidů dusíku. Zároveň se ale odmítl zavázat, že snížený výrobní plán bude dodržovat. Úřady tak provozovateli poměrně naivně posvětily výjimku, která může být ve skutečnosti mnohem rozsáhlejší, než provozovatel sliboval.“ uvedla Laura Otýpková, právnička Frank Bold.
Štítky: Uhlí Emise Ekologie Elektrárna Uhelná elektrárna Chvaletice
Zdroj: Hnutí DUHA, RED