EnergoZrouti.cz

Hyundai dodal prvních deset tahačů Xcient na vodík do Švýcarska

  
Martin Bárta
10. 7. 2020 ▪ 09:00
Hyundai Xcient - tahač na vodík
Hyundai Xcient - tahač na vodík
Foto: Hyundai

Ač se stále při snižování emisí v dopravě mluví spíše o osobních automobilech, výjimkou která může být při jejich snižování ještě důležitější ovšem nejsou ani nákladní vozy a autobusy. Výrobci nákladních automobilů tak v posledních letech nezůstávají pozadu a vytvářejí další slibné návrhy a koncepty budoucích vozů a to jak elektřinu, vodík nebo zkapalněný zemní plyn na který už vznikají i první veřejné plničky pro nákladní dopravu.

Společnosti se sice často předhánějí v tom jaký nový ekologičtější a úspornější automobil či nákladní tahač představí – tyto představy ale zatím zůstávají ve fázích konceptů. Nikoliv ale u automobilky Hyundai, která se nyní pochlubila dodáním 10 kusů sériových nákladních tahačů na vodíkový pohon Švýcarskému zákazníkovi.

Hyundai navíc očekává, že ještě letos pošle do provozu dalších 50 tahačů Xcient na vodík a do roku 2025 dokonce 1600 kusů. Tahače Hyundai Xcient dokáží při přeměně vodíku na elektrickou energii zajistit dojezd až 400 kilometrů a již nyní je ve vývoji tahač s dojezdem 1000 km což představuje už velmi použitelný model pro budoucí použití s nižšími nebo nulovými emisemi skleníkových plynů.
Zdroj: Hyundai