Guláš jako od šéfkuchaře: Stačí přidat jednu ingredienci a maso se bude rozpadat samo
Guláš se právem řadí na přední příčky nejoblíbenějších českých jídel. Mnoho lidí má svůj vlastní recept, na který nedá dopustit a kuchaři si často konkrétní postupy předávají z generace na generaci. Ne každý však umí tento pokrm připravit tak, aby byl ve všech směrech dokonalý.
Důležitou vlastností vynikajícího guláše je nejen jeho znamenitá chuť, ale i perfektně připravené maso. To by totiž mělo být příjemně měkké a v ústech se rozpadat. Docílíte toho pomocí jedné přísady, kterou máte s největší pravděpodobností doma.
Tuhé maso může zkazit celý guláš
Při vaření guláše se samozřejmě může objevit více chyb. Můžete připálit základ z cibule, zvolit nesprávné ingredience nebo uvařit guláš s tuhým, žvýkavým masem. Právě tuhé maso je přitom strašákem mnoha kuchařů. Nejčastěji se s ním můžete setkat v případě, že připravujete hovězí guláš, jelikož právě hovězí maso vyžaduje více času pro přípravu.
Pomocníkem vám v tomto ohledu může být obyčejná jedlá soda. Ta totiž upravuje hodnotu pH na povrchu masa, čímž narušuje bílkoviny a brání jejich následnému přílišnému smrštění během tepelné úpravy.
Jedlou sodu lze nasypat nebo vpracovat do masa, případně můžete maso naložit do roztoku z jedlé sody. Na každých 250 g masa se doporučuje použít 100 ml vody a lžičku sody. Ve výsledném roztoku necháte maso zhruba 15 minut odpočívat a následně jej pečlivě opláchnete. Opláchnutí masa je klíčové, abyste odstranili zbytky sody a předešli charakteristické „mýdlové“ chuti. Následně již můžete pokračovat v přípravě guláše tak, jak jste zvyklí.
Co když tuhé maso odhalíte až během vaření guláše?
Alternativním pomocníkem může být ocet. Obsažená kyselina octová totiž narušuje jednotlivá svalová vlákna a tímto způsobem změkčuje maso. Ocet rovněž pomáhá rozvinout chuť guláše a zvýraznit ingredience v něm obsažené.
Při změkčování masa octem je klíčové použít přiměřené množství. Příliš velké množství octa totiž může guláš zbytečně překyselit. Doporučené množství činí zhruba 1–2 lžičky octa na 1 kg masa. Při vaření se používá až ke konci restování masa nebo během podlévání. Pokud ocet nalijete přímo na syrové maso, riskujete, že naopak zatuhne.
Uvařit lahodný guláš je umění
Ačkoliv se může zdát, že vaření guláše je jednoduché, opak zůstává pravdou. Aby byl tento pokrm chuťově dokonalý, je třeba splnit hned několik základních podmínek.
-
V prvé řadě lze doporučit nešetřit cibulí. Právě ta dodá omáčce potřebnou chuť a také hustotu. Obecné pravidlo říká, že je třeba použít stejné množství cibule jako masa. Někteří odborníci však doporučují použít spíše dva díly cibule na tři díly masa.
-
Intenzivní barvu guláše podpoříte přidáním červené cibule.
-
Pro zvýraznění chuti se často používá pivo nebo víno, přičemž obsažený alkohol je rovněž skvělým pomocníkem pro změkčení masa.
-
Do hovězího nebo kančího guláše můžete přidat lžíci hustých povidel, díky nimž docílíte sytější barvy a výraznější chuti.
-
Výraznou barvu guláše podpoříte také správně orestovaným rajským protlakem.
Původní jídlo uherských nájezdníků a pastevců
Název pokrmu guláš pochází z maďarského slova gulya, které znamená stádo dobytka. Gulyás je pak označení pro směs masa, cibule a koření, která se dlouze vaří. V maďarském podání jde přitom spíše o polévku, která původně sloužila jako jídlo uherských nájezdníků a pastevců.
Typický maďarský guláš je pikantní, přidává se do něj rajčatový protlak, sladká paprika a smetana. Z něj se pak vyvinuly různé varianty. Například tradiční český hospodský guláš se dochucuje majoránkou, kmínem a česnekem, někdy může obsahovat i pivo nebo hořčici.