Hasič radí: Tohle byste doma nikdy neměli mít, přesto to téměř každý Čech vlastní

     
Dan Bright
15. 7. 2025 ▪ 19:12

Na první pohled nevinné předměty. V každé druhé domácnosti v Česku je najdete - starý mixér, sušený věnec, zdánlivě neškodný čistič odpadu. Jenže právě tyto běžné věci představují jedno z největších rizik požáru nebo výbuchu.

Vždy následujte základní pravidla bezpečnosti v domácnosti.
Vždy následujte základní pravidla bezpečnosti v domácnosti.
Foto: Shutterstock

Podle dat Hasičského záchranného sboru ČR došlo v roce 2024 k více než 4200 požárům v bytech a domech, přičemž stovky případů souvisely s předměty, které vůbec neměly být doma. Šlo přitom o situace, kterým se dalo předejít, stačilo jen vědět, co nepodceňovat.

Staré elektrospotřebiče, výbušné baterie

Jednou z nejčastějších příčin domácích požárů je závada na elektroinstalaci nebo elektrospotřebiči. Staré varné konvice, opotřebované mikrovlnky nebo rozdvojky připojené k více zařízením, než zvládnou, patří k největším hrozbám. Častým viníkem jsou i světla instalovaná neodborně, bez patřičného jištění nebo ochranného krytí.

Riziko spočívá nejen v samotném zkratu, ale i v přehřívání – a to i bez zjevného poškození. Přístroje zapojené nonstop (např. prodlužovačky za gaučem nebo nabíječky bez dozoru) se mohou stát časovanou bombou. Velké nebezpečí představují také lithium-iontové baterie, běžně používané v noteboocích, mobilních telefonech nebo elektronických cigaretách. Pokud dojde k jejich přehřátí, nárazu nebo použití neoriginální nabíječky, mohou explodovat, a následky bývají devastující.

Podle vyšetřovacích zpráv HZS z posledních měsíců narůstá počet požárů, které způsobila právě baterie ponechaná v zapnutém zařízení pod polštářem nebo pod peřinou, kde nemohlo docházet k odvětrání.

Pravidelně kontrolujte, že jsou vaše elektrospotřebiče v dobrém stavu. , ...

Chemikálie, dekorace a běžné předměty

Nebezpečí ale číhá i mimo elektrická zařízení. V mnoha domácnostech jsou běžně skladovány chemikálie, které by se nikdy neměly ocitnout ve společné místnosti s potravinami nebo tepelnými zdroji. Ředidla, čističe odpadu, technický líh nebo staré pesticidy – to vše může při špatném skladování samovolně vzpla­nout nebo uvolňovat nebezpečné výpary. Zejména v létě, kdy teploty v domácnostech přesahují 30 °C, narůstá riziko tzv. samovznícení.

Pozor si zaslouží i „obyčejné“ dekorace. Sušené květiny, věnce ze smrkového jehličí, závěsy v blízkosti svíček, vánoční osvětlení napojené na poškozený zdroj, to vše se podílelo na desítkách domácích požárů v roce 2024. Častým problémem jsou také staré spreje (lak na vlasy, osvěžovače vzduchu), které při vysokém tlaku a vystavení teplu mohou explodovat.

HZS Plzeň zaznamenal loni několik případů požárů způsobených dekoracemi a aromatickými lampami umístěnými příliš blízko hořlavých materiálů, zejména závěsů a sušených rostlin. Požáry tohoto typu často zasáhnou velkou část bytu a dokazují, jak rychle se může zdánlivě neškodná dekorace stát rizikovým prvkem.

Vždy uchovávejte hořlavé předměty v bezpečném místě. , ...

Prevence a bezpečné chování

Základní pravidla bezpečnosti v domácnosti jsou jednoduchá, ale často podceňovaná. Chemikálie skladujte výhradně v původních obalech, na chladném a dobře větraném místě, mimo dosah dětí i tepelných zdrojů. Spotřebiče pravidelně kontrolujte – ideálně jednou ročně, obzvlášť pokud jde o zařízení starší než 10 let. Nepou­žívejte prodlužovačky s poškozenou izolací a nikdy nezapojujte více výkonných zařízení do jedné zásuvky.

Svíčky by měly být umístěny v nehořlavých držácích, mimo textilie, a nikdy by neměly hořet bez dozoru. Je vhodné nahradit je LED variantami, které poskytují podobnou atmosféru téměř bez rizika. Volně položené baterie a nabíječky ukládejte mimo měkké textilie, nepoužívejte neoriginální adaptéry a nenabíjejte přístroje přes noc pod peřinou.

Statistiky HZS ČR za rok 2024 ukazují, že více než 30 % domácích požárů vzniklo kvůli zanedbání základních pravidel bezpečnosti. Část z nich vedla nejen k majetkovým škodám, ale i ke zraněním nebo ztrátě života. Pokud si nejste jistí technickým stavem zásuvek nebo spotřebičů, je vždy lepší obrátit se na odborníka. A pokud si všimnete kouře, zápachu spáleného plastu nebo přehřívání, neváhejte volat linku 150.



Sdílejte článek  
       


Štítky: Bezpečnost domácnosti Hasiči radí Prevence požáru
Zdroj: hzscr.gov.cz, echa.europa.eu, szu.gov.cz, coi.gov.cz




Nejnovější z kategorie


































Nejnovější
Nejnovější