Tuto barvu do ložnice rozhodně nedávejte. Feng Shui ji spojuje s nevěrou a rozchodem
Při zařizování ložnice se většinou řeší rozmístění nábytku, postelí, skříní či komod. Rozmýšlí se nad tím, jak ložnici zařídit, aby v ní bylo útulno a příjemně. A s tím souvisí i volba barev, do kterých se místnost ladí.
Málokdo si možná uvědomí, že není tak úplně jedno, jakou barvou se rozhodnete svoji ložnici vymalovat. Zvolené barvy totiž hrají mnohem významnější roli, než se na první pohled jeví. Konkrétní barva zásadně ovlivňuje naši psychiku, dopad může mít i na partnerský vztah. Podle čínského učení Feng Shui, které se zabývá prouděním energií v prostoru, tak například červená barva není pro ložnici vůbec vhodná.
Proč právě tato barva
Obecně je červená barva v mnoha kulturách spojována s láskou, vášní či přívalem energie. Proto mnoho lidí uvažuje o jejím použití v ložnici v naději, že přinese závan energie do jejich soužití. Ovšem opak je pravdou. Podle Feng Shui je červená natolik intenzivní (až agresivní), že může narušit rovnováhu a v konečném důsledku přinést víc neštěstí než štěstí.
Konkrétně mohou červené stěny v ložnici přispět k nárůstu napětí mezi partnery, protože mohou podněcovat hádky, neklid a vyvolávat podrážděnost. Červená barva také vybízí k touze po dobrodružství, ovšem v tom negativním slova smyslu, kdy se pár takových „dobrodružných výprav“ může proměnit v pravidelnou nevěru. Zároveň může výrazná červeň u vybraných jedinců způsobit nespavost či vyčerpání, jelikož brání hlubokému odpočinku.
Prvek ohně
V rámci učení Feng Shui je červená barva spojována s ohněm, tedy se symbolem pro aktivní a vášnivý život, který je plný síly a výbušnosti. Vzhledem k tomu, že ložnice je pro většinu z nás spíše místem klidu a relaxace, není pochyb o tom, že červená barva s tímto nastavením příliš nekoresponduje.
V ostatních místnostech domu jsou naopak červené stěny vítaným osvěžením. Například v jídelně nebo přímo kuchyni může červená pozitivně podněcovat chuť k jídlu. Ostatním prostorám pak vdechne mnoho životní energie. Ložnice by jí ale měla zůstat ušetřena, a to nejen na zdech, ale v ideálním případě také na povlečení, závěsech, čalounění či doplňcích všeho druhu.
Pokud ale patříte mezi velké milovníky červené barvy a přes všechny získané informace ji chcete v ložnici mít, není problém, jen se při zařizování držte zpátky. Ve výrazné červené barvě volte opravdu minimum doplňků, vhodnou volbou může být například malinký dekorativní předmět nebo obrázek. Vyvarujte se toho, aby vám červená v ložnici (a mezi doplňky) dominovala.
Jaké barvy do ložnice naopak patří
Už jsme si rozebrali, proč červená barva není do ložnice příliš šťastnou volbou, zbývá tedy nastínit, jaké barvy naopak v ložnici své místo rozhodně mají. Učení Feng Shui doporučuje volit především takové barvy, které podporují klid, rovnováhu a harmonii. Takové zadání bezezbytku splňuje například béžová nebo krémová barva zklidňující mysl a stabilizující proudící energie. Vedle nešlápnete ani v případě volby světle modré barvy. Ta totiž působí doslova jako balzám na duši i mysl člověka, vnáší do ložnice mír a zklidňuje rozjitřené emoce.
Další vhodnou barvou pro vaši ložnici je jednoznačně jemná zelená, zejména proto, že přispívá k přirozené rovnováze a podporuje regeneraci. Pastelová růžová jakožto symbol něhy, romantiky a vzájemného souznění rovněž není pro ložnici špatnou volbou. Jako poslední barevný tip pak pro vás máme hnědé či šedé tóny. Dokáží člověka krásně uzemnit a navodit v něm pocit bezpečí.
Neméně důležité je při zařizování ložnice celkové ladění prostoru. Ložnice by měla působit vzdušně, neměli bychom v ní skladovat zbytečné množství věcí a nábytku. Místo toho se raději zaměřte na výběr kvalitní postele s matrací a umístěte ji tak, abyste z ní měli výhled na dveře, ale pokud možno neleželi v jejich ose. Podle Feng Shui je také důležité pohlídat si rovnováhu mezi oběma stranami postele a udržení symetrie mezi nočními stolky a dekoracemi.