Zloději přišli na trik, jak vás vykrást pomocí lednice. Takto zjistí, že nejste doma

     
Lukáš Srnec
16. 7. 2025 ▪ 17:02

Chytrá lednice může působit jako neškodný pomocník, ve skutečnosti ale může při špatném zabezpečení sloužit jako špeh ve vaší domácnosti. Právě přes ni mohou zloději zjistit, kdy nejste doma.

Chytrá lednice je skvělý pomocník, ale při špatném zabezpeční i potenciální bezpečnostní hrozba.
Chytrá lednice je skvělý pomocník, ale při špatném zabezpeční i potenciální bezpečnostní hrozba.
Foto: Shutterstock

V českých domácnostech přibývá zařízení, která jsou připojená k internetu. Kromě chytrých žárovek nebo kamer mezi ně patří i lednice. Mnohé z nich umožňují sledovat v aplikaci teplotu, spotřebu i to, kdy byly otevřeny dveře. Právě tento detail, tedy čas posledního otevření, může být pro zloděje cennou informací. Čím více dat zařízení sbírá, tím přesnější obrázek o vašem režimu mohou případní útočníci získat.

Lednice, která prozradí váš denní režim

Mnoho chytrých spotřebičů shromažďuje data o chování uživatele. U lednice se jedná například o časy otevření dveří, aktivaci funkcí jako je rychlé chlazení nebo změny teploty. Tato data jsou dostupná v mobilní aplikaci, kterou mají uživatelé v telefonu. Pokud však zařízení nemá dostatečné zabezpečení, mohou se k těmto informacím dostat i nepovolané o­soby.

Podle bezpečnostních expertů z firmy ESET čeští uživatelé často podceňují základní nastavení. Velkým problémem je ponechání výchozích hesel nebo jejich nedostatečná změna po instalaci. Dále se ukazuje, že mnoho lidí nepoužívá oddělené Wi-Fi sítě pro chytrá zařízení a neaktualizuje pravidelně software, což zvyšuje potenciální riziko útoku.

Jak se útočník dostane ke klíčovým informacím

Zloděj nemusí nutně napíchnout kameru, aby zjistil, že nejste doma. Stačí mu odsledovat, kdy jste naposledy otevřeli lednici. Pokud například zjistí, že dveře nebyly otevřeny tři dny, může si velmi snadno domyslet, že jste na dovolené. Taková informace je pro zloděje cennější než alarm, který v domě běží nonstop.

Ve hře je i riziko, že se přes slabě chráněnou lednici hacker dostane k dalším zařízením v domácnosti. Lednice může fungovat jako „vstupní brána“ k celé síti chytré domácnosti. Pokud je propojena například s domácím zabezpečením, osvětlením nebo kamerovým systémem, může útočník získat mnohem větší přehled, než by se mohlo zdát. V některých případech se dokonce může stát, že útočník na dálku změní nastavení zařízení nebo do domácí sítě zavede malware.

Zkušení hackeři dokážou využít slabé zabezpečení lednice během chvilky. , ...

Nejslabší článek chytré domácnosti

Podle dat z průzkumu ESET používá dvoufázové ověření pouze zlomek uživatelů. Pravidelné aktualizace zařízení provádí jen necelých 40 % domácností. Přitom právě tyto aktualizace často opravují chyby, které mohou útočníci zneužít. Dalším problémem je instalace aplikací z neoficiálních zdrojů. Pokud si například stáhnete aplikaci na ovládání lednice z jiného než oficiálního obchodu, riskujete, že obsahuje škodlivý kód.

Zabezpečení chytrých spotřebičů není třeba podceňovat. Doporučuje se změnit výchozí hesla ihned po instalaci, používat oddělenou Wi-Fi síť pro IoT zařízení a pravidelně aktualizovat firmware. Vyplatí se také sledovat, jaké oprávnění si aplikace žádají a případně zamezit jejich přístupu k citlivým datům. Ideální je také nastavit si notifikace o podezřelé aktivitě, pokud to zařízení umožňuje.

Kdy se stává lednice rizikem?

Z pohledu zloděje je ideální situace, kdy se domácnost chová předvídatelně. Pokud například každý den ve stejný čas otevíráte lednici a náhle tato činnost vymizí, může to být signál, že jste mimo domov. Právě tyto změny v chování mohou být snadno detekovatelné u nezabezpečených zařízení.

Zabezpečte svou chytrou domácnost důkladně, ať si můžete užít dovolenou bez starostí. , ...

Lednice jako zdroj dat o vašem chování

Chytrá domácnost je komfortní, ale zároveň může být nečekaně průhledná. Lednice, která každý den tiše sbírá data, se může stát nechtěným svědkem vaší nepřítomnosti. Není to otázka sci-fi, ale běžné technologické reality. Zloději dnes nejsou závislí jen na štěstí a náhodě. Naučili se využívat také slabin v domácí elektronice. Právě špatně zabezpečená chytrá lednice je pro ně snadným cílem.



Sdílejte článek  
       


Štítky: Chytrá domácnost Zabezpečení Kyberbezpečnost
Zdroj: jaknainternet.cz, Novinky.cz




Nejnovější z kategorie


































Nejnovější
Nejnovější