Kvíz: Jste chytřejší než dnešní deváťák? Otestujte se na otázkách ze zeměpisu, které děti ovládají s přehledem
Zeměpis je na českých školách považován za jeden z nejdůležitějších předmětů. Není divu, neboť znalost základních zeměpisných faktů je z celé řady důvodů v praxi velmi užitečná.
Na rozdíl od některých jiných předmětů je zeměpis na druhém stupni českých základních škol vyučován podle Rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání (RVP ZV) povinně. To je jen důkazem toho, že alespoň základní přehled by měl v tomto předmětu mít každý. Jak jste na tom se zeměpisnými vědomostmi vy, si můžete otestovat v kvízu, který najdete na konci tohoto článku.
Zeměpis: Předmět, který lidem pomáhá chápat svět v souvislostech a orientovat se
Na zeměpis (geografii) někteří lidé nahlížejí jako na předmět, se kterým se pojí učení faktů nazpaměť – a to takových faktů, které je možné snadno najít na internetu. Toto zapamatovávání si snadno vyhledatelných informací nicméně rozhodně není tak zbytečné, jak by mohlo někomu připadat.
Znalost zeměpisných faktů je totiž naprosto klíčová k tomu, abychom ihned porozuměli celé řadě zpráv a informací, které se k nám dostanou. Během poslouchání televizních zpráv a rozhovorů nebo vedení konverzací totiž rozhodně není praktické (ani reálné), abychom si každou chvíli vyhledávali něco, čemu nerozumíme – to koneckonců platí o všech předmětech. Čím mají lidé větší přehled o jednotlivých oborech, tím snáze dokážou chápat svět kolem sebe.
Znalost nejdůležitějších zeměpisných poznatků je navíc důležitá k tomu, abychom neuvěřili zkresleným informacím a falešným zprávám (tzv. fake news), kterých je internet v dnešní době plný.
V neposlední řadě nás zeměpis učí orientovat se v prostoru, pracovat s mapou, číst grafy či statistiky, porovnávat data, kriticky přemýšlet a pracovat s dostupnými informacemi, což jsou všechno velmi cenné (v některých případech dokonce takřka nepostradatelné) dovednosti.
Zeměpis propojuje znalosti z jiných předmětů
Geografie má ve světě znalostí velmi zajímavé postavení. Nachází se totiž na pomezí společenských a přírodních věd. Prostřednictvím zeměpisu je tedy možné vzájemně propojovat informace z jiných oborů (např. ekologie, biologie, historie, ekonomie či fyziky), což umožňuje chápat světové dění v souvislostech.
Tento fenomén je možné znázornit například na Švýcarsku. Díky zeměpisu víme, že tento stát je převážně hornatý. Přes jeho území prochází Alpy a pohoří Jura. Celkem se ve Švýcarsku nachází téměř 50 horských vrcholů vyšších než 4 000 metrů. Známý je taktéž fakt o švýcarské neutralitě. Dějepis zase praví, že Švýcarsko se válečným konfliktům v průběhu 2. světové války stranilo – to je dáno mimo jiné právě hornatým územím (útok na Švýcarsko by byl logisticky i finančně velmi náročný) a neutralitou této země. Ekonomika se pak zaměřuje na to, že je Švýcarsko bohaté – to je zase v důsledku toho, že za 2. světové války ekonomicky spolupracovalo s oběma stranami konfliktu a půjčovalo peníze jiným státům (nebo je ukládalo do svých bank). Díky neutralitě a hornatému terénu bylo země lépe zabezpečená proti napadení než jiné státy. Jiné země tedy věřily, že peníze ve švýcarských bankách jsou v bezpečí.
Zeměpisný kvíz
Chcete si otestovat, jak jste na tom se znalostmi zeměpisu? Můžete tak učinit prostřednictvím tohoto kvízu, který obsahuje otázky, na něž by měl znát odpověď každý žák deváté třídy. Správné odpovědi najdete na konci článku.
Otázka č. 1: Jaké je hlavní město Argentiny?
a) Buenos Aires
b) Sao Paulo
c) Lima
Otázka č. 2: Jaké je nejslanější jezero na světě?
a) Tanganika
b) Mrtvé moře
c) Viktoriino jezero
Otázka č. 3: Jaké je největší město v Austrálii?
a) Sydney
b) Canberra
c) Perth
Otázka č. 4: Jaké barvy se nacházejí na vlajce Indonésie?
a) Červená a bílá
b) Modrá a bílá
c) Žlutá a bílá
Otázka č. 5: Jak se přezdívá Finsku?
a) Země vycházejícího slunce
b) Země ohně a ledu
c) Země tisíců jezer
Správné odpovědi: 1. a), 2. b), 3. a), 4. a), 5. c)