Letištní personál to pozná během 5 vteřin. Pokud na letišti uděláte tohle, okamžitě si vás označí k důkladné kontrole

     
Petr Eybl
13. 7. 2025 ▪ 18:57

Cestování letadlem již dávno není výsadou pouze těch nejbohatších lidí. V dnešní době je přístupné poměrně široké veřejnosti.

Určité chování může vzbudit u bezpečnostních pracovníků podezření.
Určité chování může vzbudit u bezpečnostních pracovníků podezření.
Foto: Shutterstock

Ačkoliv létání zpravidla probíhá hladce, pro mnoho lidí se jedná o poměrně stresovou záležitost. Není divu, neboť letiště jsou ve většině případů přeplněná lidmi a zároveň členěná na mnoho různých sektorů, a tak mohou na někoho působit lehce chaoticky. Navíc stačí chvíle nepozornosti a problém je na světě. Za další stresory pak nemalé množství lidí považuje rovněž různé kontroly. Některé z nich jsou na letištích naprosto běžné (např. bezpečnostní kontrola osob a příručních zavazadel prostřednictvím detekčních rámů, kontrola platnosti a pravosti cestovních dokladů nebo kontrola jízdenky), jiné kontroly musí podstoupit specificky pouze osoby, jejichž chování je vyhodnoceno jako podezřelé. Jak takové dodatečné kontroly probíhají a čemu se na letišti vyvarovat, pokud na sebe nechcete upoutat pozornost speciálních bezpečnostních složek?

Na velkých letištích vyškolení pracovníci hodnotí každý váš pohyb

Na některých letištích, což se týká zejména těch významných, jsou využívány techniky behaviorálního profilování. Vyškolení pracovníci důkladně monitorují chování každého cestujícího a pátrají po jakémkoliv náznaku, že je s danou osobou něco v nepořádku (v tom smyslu, že by mohla představovat bezpečnostní hrozbu). 

Speciální vyškolení pracovníci mohou sledovat:

  1. Vyhýbání se očnímu kontaktu s bezpečnostním personálem
  2. Neobvyklé vzorce pohybu
  3. Přílišné pocení s ohledem na aktuální teplotní situaci 
  4. Nadměrné vykazování známek nervozity (může zahrnovat například kousání rtů či nehtů, nezvykle časté kontrolování mobilu či osobních dokladů, rychlou nebo naopak zpomalenou řeč, nervózní smích, koktání, přeřeky, nadměrně zrychlený dech, klepání prstem, hraní si s drobnými předměty nebo třes rukou, hlavy a nohou)
  5. Ambivalentní (rozpolcené) chování
  6. Roztěkanost, neschopnost se koncentrovat 
  7. Nošení oblečení, které je s ohledem na aktuální počasí nevhodné (například pokud má někdo na sobě v horkém letním dni mikinu, může to značit, že pod ní má ukrytý nebezpečný předmět)
  8. Nekonzistentní vzorce vyjadřování
  9. Vystrašený výraz v tváři
  10. Agresivita, bezohlednost vůči ostatním cestujícím
  11. Zakrývání si obličeje (například prostřednictvím kapucí)

Pokud byste se něčeho podobného dopustili, může to vzbudit podezření. V takovém případě se může stát, že budete podrobeni specifickým bezpečnostním kontrolám.

Jakékoliv neobvyklé chování na letišti může být podezřelé. , ...

Speciální bezpečnostní kontroly na letišti: Co všechno mohou zahrnovat?

Existuje několik forem dodatečných bezpečnostních kontrol, se kterými se můžete na letišti setkat. 

Tou nejběžnější je tzv. osobní bezpečnostní prohlídka. V tomto případě vás bezpečnostní pracovník letiště vyzve k tomu, abyste se postavili do specifické pozice. Ve většině případů jde o pozici s nohama mírně od sebe a pažemi roztaženými do stran, ale může se jednat i o jinou. Pokud nechcete vyvolat další podezření, s bezpečnostním pracovníkem vždy spolupracujte. Celý proces je zpravidla nesmírně rychlý – v drtivé většině případů zabere méně než dvě minuty. Osobní bezpečnostní prohlídka nejčastěji začíná u horních částí těla a končí u nohou. Kontrolovány jsou i intimní části těla, avšak pro jejich kontrolu by měly být použity vždy pouze hřbety rukou. Existují nicméně i státy, v nichž je osobní bezpečnostní kontrola delší, důkladnější a probíhá mírně odlišně, než je běžné.

Bezpečnostní pracovníci mohou vyžadovat taktéž dodatečnou kontrolu zavazadla. I zde je samozřejmě nezbytné spolupracovat. V souladu s legislativou, která je platná na území většiny států, jsou bezpečnostní pracovníci oprávněni vás požádat o vyjmutí určitých předmětů, případně zkontrolovat vaši elektroniku, zda funguje obvyklým způsobem. Může být proveden rovněž stěr na detekci výbušnin.

Cestující mohou podstoupit dodatečnou kontrolu zavazadla. , ...

Na závěr by se slušelo dodat, že speciální bezpečnostní kontrolu jsou někdy povinní podstoupit i náhodně vybraní cestující. Osobní bezpečnostní prohlídka pak může být taktéž náhradou za běžnou prohlídku, pokud například nefunguje detekční rám. 



Sdílejte článek  
       


Štítky: Cestování Letiště Zajímavosti
Zdroj: cs.wikipedia.org, prg.aero




Nejnovější z kategorie


































Nejnovější
Nejnovější