Zaměstnanci jásají, šéfové se děsí. Tato změna v zákoníku práce přijde už brzy
V České republice klesá porodnost, populace stárne a na jednoho důchodce připadá stále méně pracujících. I proto jsou na místě pravidelné úpravy zákoníku práce, díky kterým budou mít lidé širší možnosti na trhu práce. Díky novinkám nebudou rodiče malých dětí v nevýhodě či obavách o svoje místo, na prázdninovou brigádu se budou moc vydat i děti od 14 let a snazší bude i změna zaměstnání.
Takzvaná flexibilní novela zákoníku práce vešla v platnost již 1. června 2025. Jde o nejrozsáhlejší změnu pracovně-právní legislativy za posledních několik let. Cílem těchto úprav je usnadnit pracujícím lidem život. Díky novinkám tak budou moci lépe sladit práci s rodinou, zrychlit proces změny práce nebo se zkrátka cítit na pracovním trhu bezpečněji a jistěji. Zatímco zaměstnanci změny vítají, zaměstnavatelům se až tak nelíbí. Musí se totiž připravit na větší administrativu i na to, že budou muset ke svým zaměstnancům začít přistupovat trochu jinak.
Reálná podpora novopečených otců
Od června mají otcové nárok na placenou otcovskou dovolenou, která je nově v délce minimálně 10 pracovních dnů po porodu dítěte. Novinka vyplývá z evropské směrnice „Work‑Life Balance Directive“ a bude hrazena na úrovni nemocenské dávky. Díky této legislativní změně nebudou muset otcové čerpat neplacená volna či dovolenou, ale získají jasně zakotvenou možnost být u dítěte od začátku. Firmy by měly upravit interní směrnice a mzdové systémy tak, aby bylo možné otce v jejich nové roli podpořit.
Konec diskriminace rodičů
Rodiče odcházející na rodičovskou dovolenou se děsí návratu do práce ještě před odchodem. Důvodem je obava, že jim zaměstnavatel místo nepodrží, nebo jim nenabídne odpovídající změnu pracovní doby či zkrácení úvazku. Podle novely by nyní rodiče měli mít garantovaný návrat na původní pracovní pozici i stejné pracoviště. Musí se však do práce vrátit před dosažením dvou let věku dítěte. Dříve byl v zákoníku garantován jen druh práce", což přivádělo zaměstnance do nejistoty. Pro rodiče je tu však i další novinka. Jde o možnost pracovat u stejného zaměstnavatele i během rodičovské dovolené bez omezení původní pracovní činnosti. Může jít například o brigádu formou DPP nebo DPČ. Toto opatření otevírá dveře k postupnému návratu na trh práce a zlepšuje ekonomickou situaci rodin.
Změny ve výpovědích a zkušebkách
Asi nejdiskutovanější změny se týkají výpovědních lhůt a zkušební doby. V první řadě začíná výpovědní lhůta nově platit hned ode dne doručení výpovědi. Doposud bylo nutné čekat do prvního dne následujícího měsíce. Toto opatření má zkrátit dobu nejistoty a urychlit také přechod na jiné pracovní místo. Další změnou je doba výpovědní lhůty v případě, že dojde k porušení pracovní kázně. Zatímco dříve byla tato doba dva měsíce, nyní se zkracuje na měsíc. Opatření má naopak chránit zaměstnavatele, který s problémovým zaměstnancem rozpustil pracovní poměr.
Změny pak najdeme i v oblasti zkušební doby. Její maximální délka vzroste na čtyři měsíce u řadových zaměstnanců a na osm měsíců u pracovníků vedoucích pozic. Zároveň však nesmí být zkušební doba delší než polovina délky úvazku. Pokud vám tedy zaměstnavatel dá smlouvu na určito na dobu šesti měsíců, nesmí zkušební doba přesáhnout tři měsíce. Pro zaměstnance je to delší doba nejistoty, pro zaměstnavatele naopak příležitost si řádně prověřit nové lidi.
Zkušební dobu bude navíc možné prodloužit, a to na základě dohody a za dodržení zákonných lhůt. Jedná se například o případy, kdy si obě strany na začátku pracovního poměru sjednají zkušební dobu na dva měsíce, ale následně ji z různých důvodů chtějí prodloužit na delší dobu (nejdéle však čtyři měsíce).
Volno pro všechny případy
Jedna z nejsmysluplnějších a nejlidštějších změn se týká rozšíření osobních překážek v práci:
-
Při úmrtí blízké osoby (manžel, rodič, dítě, sourozenec aj.) nově není potřeba dokládat „nezbytně nutnou dobu“ – volno je poskytováno na celé kalendářní dny a lze čerpat až 5 dní neplaceného volna navíc.
-
Doprovod blízké osoby k lékaři nově zahrnuje i zpáteční trasu, což odstranilo nejasnosti a přispívá k lepší péči o rodinu.
- Pokud zaměstnanec hledá novou práci, musí mu stávající zaměstnavatel dát až 4 dny placeného volna (například kvůli pohovorům) a další dva dny na návštěvu úřadu práce. Tyto podmínky ale platí pouze v případě, že zaměstnanec dostane výpověď pro nadbytečnost nebo z jiných organizačních důvodů.
Flexibilní novela zákoníku práce z 1. června 2025 přináší významný posun směrem k modernímu, lidskému a efektivnímu pracovnímu prostředí. Placená otcovská, garance návratu z rodičovské, rychlejší výpovědi, delší zkušebky a volno v citlivých životních situacích – to vše významně posiluje pozici zaměstnanců, přičemž nároky na zaměstnavatele se přesouvají do oblasti administrativy a optimalizace procesů. HR oddělení, majitelé i právníci by tedy měli co nejdříve provést důkladnou revizi a úpravu interních pravidel, aby byl přechod hladký a v souladu s novou legislativou.