EnergoZrouti.cz

Fotovoltaických elektráren dramaticky přibude, vláda schválila novelu která to umožní

  
Markéta Bártová
27. 9. 2022 ▪ 14:15

Solárních panelů na střechách domů a firem v Česku v příštím roce nejspíš přibude nejvíc v historii. Vláda ČR schválila novelu zákona, která umožní výstavbu větších elektráren i bez licence.

Instalace fotovoltaiky na střeše domu
Instalace fotovoltaiky na střeše domu
Foto: Pixabay

Výstavba fotovoltaických elektráren na střechách domů, která se v posledních měsících stále zrychluje by mohla dostat nový impuls. Na nutnost změny zákona, který je potřeba pro rychlejší rozvoj fotovoltaiky už delší dobu upozorňovaly odborníci na fotovoltaiku či ekologové.

Domácnosti ale i firmy si nově budou moci vybudovat větší solární elektrárny bez toho, aniž by musely získávat povolení a licenci od Energetického regulačního úřadu. Licenci k provozu elektrárny totiž podle starého zákona nebylo potřeba pouze pro fotovoltaiky do výkonu 10 kWp. Nově ale nebude problém bez licence provozovat i elektrárnu do 50 kWp.

Současně s tím také nebudou muset majitelé u těchto elektráren žádat o stavební povolení. To je v současnosti nutné u všech elektráren s výkonem nad 20 kWp. Stavební řízení ale bude nadále nutné pro památkově chráněné objekty, vodní díla nebo ve zvláště chráněných územích.

„Novelou energetického zákona chceme vzhledem k aktuální energetické situaci podpořit větší využívání obnovitelných zdrojů a snižovat tak energetickou závislost na Rusku.“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela.

Nové parametry pro solární elektrárny by díky schválené novele měly začít platit už od 1. listopadu 2022.
Štítky: Fotovoltaika Obnovitelné zdroje Energetika Solární elektrárny Solární panely Fotovoltaické elektrárny Vláda ČR Josef Síkela Energetický regulační úřad
Zdroj: RED