EnergoZrouti.cz

Elektronického odpadu na světě přibývá, recykluje se ho ale jen směšné množství

  
Martin Bárta
21. 8. 2020 ▪ 20:30

Na světě rekordně přibývá elektronického odpadu z mobilních telefonů, televizí, notebooků, tabletů a další elektroniky. Jeho recyklace ale probíhá jen v malé míře a tak jsou toxické látky z elektroniky hrozbou pro životní prostředí.

Elektronický odpad
Elektronický odpad
Foto: Fotobanka Pixabay & Pexels

Společnost GEPS (Globální partnerství pro statistiku elektronického odpadu), kterou v roce 2017 založila OSN společně s dalšími partnery zjistila, že ve světě dramaticky přibývá elektronického odpadu tedy toho, který pochází z vysloužilé elektroniky jako jsou mobilní telefony, tablety, počítače, televize a mnoho dalších.

Podle statistik tak bylo v roce 2019 světově zaznamenáno rekordních 53,6 milionu tun elektronického odpadu. Do roku 2030 by podle odhadů navíc mělo odpadu tohoto typu ještě výrazně přibýt a to až na 74,7 milionu tun. Za pouhých 16 let tak dojde ke zdvojnásobení množství vyprodukovaného elektronického odpadu.

Elektronika je stále recyklována ve velmi nízké míře

Obrovské množství vyrobené elektroniky, které nakonec skončí jako elektronický odpad s sebou ale přináší velkou zátěž na životní prostředí, díky obsahu kovů a chemických látek v elektronice obsažené.


Z tohoto důvodu je také velmi žalostné číslo 17,4 procenta, které uvádí množství elektronického odpadu, který je světově recyklován. Ostatní odpad tak končí na skládkách, ve spalovnách a často bohužel i v přírodě, kde může být velmi škodlivým a to obzvláště pokud se jeho toxické části dostanou do spodních vod.


Jedním z řešení tohoto problému je zvýšená recyklace výrobků, která musí být u spotřebitelů i firem více propagována a účinně vymáhána. Druhou ale pouze částečnou možností je prodloužení životnosti elektroniky, které řeší v posledních letech i Evropská unie. Ta nařízením vyžaduje od výrobců elektroniky možnost její opravitelnosti i dlouhou dobu po skončení prodeje výrobků. Pro spotřebitele by tak mělo být výhodnější elektroniku opravit než-li nakupovat novou.

Vyšší míra recyklace výrobků by přinesla 48 miliard EUR

Jak uvádí zpráva GEPS, mohla by vyšší míra recyklace přinést až 48 miliard EUR (1,2 bilionu korun) na účty firem, které se recyklací zabývají. Při vyšší recyklaci by také pravděpodobně vzniklo těchto firem více a došlo i k zaměstnání dalších osob starajících se o zpracování.


Podle zprávy organizace je nejlepší ve sběru a recyklaci elektronického odpadu Evropa, která recykluje téměř 42,5 procenta objemu. Nejhorší je pak Afrika s 0,9%.

Evropa je na špici i v recyklaci baterií

Podle posledních dat Eurostatu (evropská statistická agentura) jsou Evropané mimo třídění elektronického odpadu i na špici v recyklaci baterií a akumulátorů. Těch je v EU vytříděna téměř polovina. Česká republika pak mezi zeměmi unie patří v recyklaci baterií k průměru.Zdroj: GEPS, RED