EnergoZrouti.cz

Elektromobily ve Velké Británii zlevňují, jinak na ně nebude možné získat dotaci

  
Martin Bárta
12. 4. 2021 ▪ 08:34

Velká Británie před třemi týdny oznámila změnu dotační politiky pro nákup nových elektromobilů. To by mělo řešit hlavně možnost pořízení elektromobilu pro skupiny s menšími příjmy. Výrobci nyní na změnu reagují aby jejich vozidla splňovala limity.

Nabíjení elektromobilu
Nabíjení elektromobilu
Foto: CHUTTERSNAP / Unsplash

Ceny elektromobilů ve Velké Británii za poslední tři týdny rychle klesají. Nejde ovšem o důsledek brexitu ani jiné změny na trhu elektromobilů. Výrobci totiž ceny svých elektromobilů snižují tak, aby dosáhli nového limitu pro maximální výši dotace na nákup elektrického vozidla v zemi.

Vláda chce elektromobily i pro lidi s menším příjmem

V polovině března totiž Vláda Spojeného království oznámila, že nově bude z dotací podporovat už jen vozidla do hodnoty 35 000 britských liber (cca 1 066 000 korun). To by mělo sloužit jednoduché věci a to rozšíření elektromobilů hlavně pro obyvatele s nižšími příjmy. Bohatší skupiny obyvatel si totiž mohou dovolit koupit nový elektromobil i bez dotačních titulů a tak jejich nabízení postrádá smysl – tedy přechodu na elektromobilitu pro masy obyvatel i s nižším příjmem.

Nissan Leaf , ...
Takzvaný PiCG grant, tedy grant na plug-in vozidla tak má v současné době za důsledek snižování cen elektromobilů v celé Velké Británii. U některých vozů jsou sice tyto změny jen malé, u některých už ale může být sleva příjemná.

Výrobci totiž nechtějí, aby jejich vozidlo nesplňovalo podmínky dotace a nebylo jej tak možné s touto výhodnější cenou zakoupit. To by daný model výrobce velmi znevýhodnilo před konkurenčními modely.

V současné době tak v ostrovním státě zlevnil své modely Citroen se svým rodinným e-C4, Vauxhall (tedy evropský Opel) u modelu Mokka-e či Kia, která vytvořila novou základní verzi svého SUV e-Niro. Snižování cen provedla i bavorská značka BMW se svým elektrickým hatchbackem i3. Mezi posledními, kteří cenovou úpravu provedli pak je i Nissan, jež snížil cenu u modelu Leaf s kapacitou 40 kWh i 62 kWh.
Štítky: Elektromobil Velká Británie Dotace
Zdroj: RED