Logo EnergoZrouti.cz
Můj profil        Vyhledávání
HLAVNÍ STRÁNKADOMÁCÍZAHRANIČNÍKRAJEELEKTROMOBILITAVODÍK

Elektromobily dostupné pro všechny? Nová dotace podpoří nákup levnějších modelů

Autor: Martin Bárta
TwitterFacebook
18. 3. 2021, 10:11
Martin Bárta
Volkswagen ID.3
Volkswagen ID.3
Foto: Martin Katler / Unsplash

  Diskuze (0 příspěvků)
Vložit

Stále více lidí ve Velké Británii podle tamní vlády přechází na elektromobily, což pomáhá ostrovnímu státu v rychlejší modernizaci automobilů a snadnější cestu k cílům stanoveným Pařížskou klimatickou úmluvou. Nyní chce ale Velká Británie přechod na elektromobily ještě urychlit a tak spustila dotace na levnější modely, díky čemuž se podpoří jejich nákup i pro klienty jež si současné prémiové modely nemohou dovolit.

Maximální cena mírně přesáhne milion

Nové granty, které bude možné získat na běžné osobní elektromobily ale i na dodávky či nákladní automobily podpoří hlavně levnější modely, které společně s dotací nabídnou koncovým zákazníkům ale i firmám mnohem lepší cenové podmínky. Nové elektromobily by tak měly být dostupné i pro všechny, kteří by si jinak koupili automobil na konvenční paliva.

Britská vláda navíc s dotacemi rozhodně neotálí a spouští je už dnes (18. března). Na vozidla poháněná elektřinou z baterií si tak už od dneška bude možné zažádat o grant. Ten bude činit až 2 500 GBP (cca 76 210 korun). Podmínkou, která bude muset být pro tuto dotaci splněna je ale maximální cena vozidla 35 000 GBP (cca 1 067 000 korun).

Je tedy zřejmé, že dotace bude určena především pro vozidla typu Hyundai Kona nebo Renault Zoe, který se mimochodem v jednu dobu stal i nejprodávanějším elektromobilem v Evropské unii či BMW i3. Podle současného vývoje se ale dá očekávat, že menších elektromobilů, které už v základu bez dotací poskytnou výhodnější ceny bude každým rokem nejen na evropském trhu přibývat.

Drahá auta už jen bez dotací

Britští zákonodárci s novým grantem na elektrická vozidla očekávají, že pomůže zafinancovat mnohem více vozidel než starší dotační programy, které podporovaly i drahé elektromobily typu Tesla Model S. Právě dražší vozidla si totiž kupují řidiči, kteří si mohou jejich nákup dovolit i bez dotačních titulů.

Podle informací britského ministerstva dopravy se počet elektromobilů s cenou pod 35 000 GBP zvýšil téměř o 50 %. Díky tomu bude i více jak polovina modelů v současné době dostupných na trhu i způsobilých pro tuto dotaci.

Dotační tituly jsou také podle ministerstva velkým lákadlem pro přechod na elektrická vozidla. Podle dat britského trhu bylo totiž v roce 2020 ze všech prodaných nových vozidel už 11 % elektromobilů. V roce 2019 to přitom bylo jen něco málo přes 3 %.

Grantový program, který nyní Velká Británie aktualizovala nabídne financování až 582 milionů GBP na nová vozidla. Trvat by tak měl až do roku 2022 nebo 2023.

Líbil se vám článek?

Zdroj: RED

  Diskuze (0 příspěvků)


Doporučujeme


TémataKrajské zprávy