EnergoZrouti.cz

Elektromobily dostupné pro všechny? Nová dotace podpoří nákup levnějších modelů

  
Martin Bárta
18. 3. 2021 ▪ 10:11

Nový dotační program podpoří nákup vozidel na baterie. Podmínkou ale bude jejich maximální cena kolem milionu korun. To by mělo podpořit rychlejší rozvoj elektromobilů i pro střední vrstvy obyvatel.

Volkswagen ID.3
Volkswagen ID.3
Foto: Martin Katler / Unsplash

Stále více lidí ve Velké Británii podle tamní vlády přechází na elektromobily, což pomáhá ostrovnímu státu v rychlejší modernizaci automobilů a snadnější cestu k cílům stanoveným Pařížskou klimatickou úmluvou. Nyní chce ale Velká Británie přechod na elektromobily ještě urychlit a tak spustila dotace na levnější modely, díky čemuž se podpoří jejich nákup i pro klienty jež si současné prémiové modely nemohou dovolit.

Maximální cena mírně přesáhne milion

Nové granty, které bude možné získat na běžné osobní elektromobily ale i na dodávky či nákladní automobily podpoří hlavně levnější modely, které společně s dotací nabídnou koncovým zákazníkům ale i firmám mnohem lepší cenové podmínky. Nové elektromobily by tak měly být dostupné i pro všechny, kteří by si jinak koupili automobil na konvenční paliva.

Britská vláda navíc s dotacemi rozhodně neotálí a spouští je už dnes (18. března). Na vozidla poháněná elektřinou z baterií si tak už od dneška bude možné zažádat o grant. Ten bude činit až 2 500 GBP (cca 76 210 korun). Podmínkou, která bude muset být pro tuto dotaci splněna je ale maximální cena vozidla 35 000 GBP (cca 1 067 000 korun).

Je tedy zřejmé, že dotace bude určena především pro vozidla typu Hyundai Kona nebo Renault Zoe, který se mimochodem v jednu dobu stal i nejprodávanějším elektromobilem v Evropské unii či BMW i3. Podle současného vývoje se ale dá očekávat, že menších elektromobilů, které už v základu bez dotací poskytnou výhodnější ceny bude každým rokem nejen na evropském trhu přibývat.

Drahá auta už jen bez dotací

Britští zákonodárci s novým grantem na elektrická vozidla očekávají, že pomůže zafinancovat mnohem více vozidel než starší dotační programy, které podporovaly i drahé elektromobily typu Tesla Model S. Právě dražší vozidla si totiž kupují řidiči, kteří si mohou jejich nákup dovolit i bez dotačních titulů.

Podle informací britského ministerstva dopravy se počet elektromobilů s cenou pod 35 000 GBP zvýšil téměř o 50 %. Díky tomu bude i více jak polovina modelů v současné době dostupných na trhu i způsobilých pro tuto dotaci.

Dotační tituly jsou také podle ministerstva velkým lákadlem pro přechod na elektrická vozidla. Podle dat britského trhu bylo totiž v roce 2020 ze všech prodaných nových vozidel už 11 % elektromobilů. V roce 2019 to přitom bylo jen něco málo přes 3 %.

Grantový program, který nyní Velká Británie aktualizovala nabídne financování až 582 milionů GBP na nová vozidla. Trvat by tak měl až do roku 2022 nebo 2023.
Štítky: Elektromobil Velká Británie Dotace
Zdroj: RED