EnergoZrouti.cz

Čína se kvůli suchu opět snaží poroučet větru, dešti

  
Lenka Nováková
18. 8. 2022 ▪ 14:59

Čína se v současnosti potýká s nedostatkem srážek a suchem stejně jako další oblasti po celém světě. Místní úřady se ale snaží vypouštěním chemických látek regulovat množství srážek.

Vyprahlé kukuřičné pole
Vyprahlé kukuřičné pole

Sucho, které v posledních měsících vysušuje mnoho velkých nádrží, rybníků a řek po celém světě si vybírá velkou daň v podobě menší zemědělské úrody. Právě toho se obávají i některé čínské oblasti, které se opět chystají poroučet větru dešti umělým vytvářením dešťových mračen.

Takzvaný cloud seeding, tedy v doslovném překladu vysévání mraků přitom není nic nového. Velké zkušenosti s ním mají hlavně oblasti, kde se velká sucha vyskytovala už v dřívějších letech. „Vysazování mraků“ si tak už dříve vyzkoušel třeba Izrael, Spojené arabské emiráty nebo Čína. Právě poslední zmiňovaná s ním pak má největší zkušenosti.

Umělé vytváření mraků, které by mělo pomoci zvýšit množství srážek, a tím pomoci hlavně v zemědělství, které je v letních obdobích na srážkách závislé probíhá nejčastěji za pomocí jodidu stříbrného. Ten je uměle z letadel či raket rozptylován do mraků, kde následně kondenzuje vodu a pomáhá vytvářet srážky.

Čína, která má s technikou výsevu mraků největší zkušenosti jej naposledy ve velkém měřítku využívala před olympijskými hrami v Pekingu v roce 2008. V tomto případě byl ale požadavek opačný, komunistický režim totiž chtěl pro událost světového významu zajistit počasí bez srážek, a tak vystřelováním tyčinek jodidu stříbrného poručil větru dešti.

Podle informací zpravodajské stanice CNN se nyní čínské úřady snaží tuto metodu opět ve velkém využívat, aby bylo zajištěno dostatečné množství vody v řece Jang-c’-ťiang (Modrá řeka). Na jejím toku je totiž závislých několik milionů lidí včetně zemědělců a chovatelů dobytka.

Naposledy tak vystřelování tyčinek jodidu stříbrného o velikosti několika centimetrů oznámila provincie Chu-pej, která je jednou z oblastí ležících ve střední Číně na toku Modré řeky.
Štítky: Čína Sucho Srážky Jodid stříbrný Umělé vytváření mraků Cloud seeding
Zdroj: RED