EnergoZrouti.cz

Americký ropný a plynárenský průmysl využívá války na Ukrajině, aby podkopal klimatickou politiku

  
Martin Bárta
3. 6. 2022 ▪ 18:00

Americké ropné giganty využívají invaze na Ukrajinu, aby prosadily své obchodní zájmy. Podle think-thanku Influence Map k tomu využívají sociální sítě v čele s Facebookem. Jejich inzerce pak podkopává i současnou klimatickou politiku prezidenta Bidena.

Soumrak ropy
Soumrak ropy
Foto: Zbynek Burival on Unsplash

Invaze Ruska na Ukrajinu přináší celosvětové mnohé problémy, které prohlubují současnou energetickou krizi. Mimo poškozených má ale mimo Ruska, které vydělává na zdražení ropy a plynu tato krize i další vítěze. Podle nové zprávy think-thanku totiž mnoho významných hráčů v ropném a plynárenském průmyslu využívá invaze na Ukrajinu k tomu, aby prosadili své zájmy, aby podkopali současnou klimatickou politiku, která počítá s masivním odsunem fosilních paliv na vedlejší kolej.

Podle zprávy Influence Map hráči v americkém ropném a plynárenském průmyslu využívají digitální reklamy ke klamání občanů způsobem, který by jim měl pomoci profitovat z války na Ukrajině. Stejným způsobem pak prosazují i to, aby ropa a zemní plyn hrály i nadále významnou roli v americkém energetickém mixu.

Podle studie hlavní hráči začali v následujícím měsíci po invazi na Ukrajinu v únoru 2022 mnohem více využívat sociální sítě a zejména pak Facebook k šíření zavádějících tvrzení, která by měla posílit jejich zájmy. Stejně tak hráči sdružení v Americkém ropném institutu (American Petroleum Institue, API) šířili dezinformace o klimatu, které by opět měly pomoci v prosazení jejich obchodních zájmů.

To podle Influence Map ve výsledku přináší pokles důvěry v klimatickou politiku prezidenta Joea Bidena už kvůli obavám z rostoucích cen plynu. Digitální reklamy tak propagovaly mimo jiné i rozvoj zkapalněného zemního plynu (LNG), kterým by americké společnosti mohly zajistit řešení pro Evropu, jak získat plyn i bez dodávek z Ruska.
Štítky: Ropa Plyn Zemní plyn Benzín Nafta Fosilní paliva Průmysl USA Ukrajina Válka
Zdroj: RED