EnergoZrouti.cz

Amazon rozšíří svou flotilu aut o více než 1800 elektrických mercedesů

  
Martin Bárta
29. 8. 2020 ▪ 14:58

Amazon rozšiřuje svou evropskou flotilu o 1 800 čistě elektrických dodávek Mercedes-Benz. Ty budou připraveny hlavně ve Velké Británii a Německu pro rozvoz objednávek z programu Amazon Prime.

Mercedes-Benz eSprinter s elektrickým pohonem
Mercedes-Benz eSprinter s elektrickým pohonem
Foto: Amazon

Společnost Amazon, která provozuje stejnojmenné on-line tržiště, které je světovou jedničkou ve svém oboru, již delší dobu investuje do obnovitelných zdrojů energie a modernizace svého vozového parku, tak aby dosáhla cíle který si stanovila. Tím cílem je být do roku 2040 uhlíkově neutrální.

Právě ke splnění tohoto cíle ji opět posouvá další objednávka, kterou si tentokrát Amazon zajistil 1 800 vozidel Mercedes-Benz na elektrický pohon.

Amazon chce vybudovat nejudržitelnější vozový park na světě

To v reálu vypadá jednoduše tak, že společnost investuje velké peníze do výměny vozového parku svého i svých logistických partnerů. Nové vozy včetně dodávek i kamionů by měly splňovat přísné emisní normy, ale nejlépe fungovat úplně uhlíkově neutrálně. Tedy na pohony jakým je právě elektřina.


K tomuto cíli tak pomohou Amazonu stávající i nová vozidla poháněná energií z baterií. Mezi novými vozidly se tak objeví menší dodávky Mercedes-Benz eVito a také velké dodávky typu Mercedes-Benz eSprinter. Očekává se, že převážnou část dodávek rozdělí Amazon mezi Britský a Německý trh, kde má nejsilnější pozici v rámci Evropy a zároveň je tam nabízen program Amazon Prime, pro který jsou dodávky využívány.

Společnost nedávno uvedla do provozu 150 dodávek v Essenu

V nedávné době už Amazon do elektrických dodávek investoval, když jich pořídil 150 pro logistické centrum v německém Essenu. V logistickém centru bylo také nainstalováno 340 nabíječek pro další vozidla, která přibudou.


Od amerického výrobce Rivian už také společnost objednala 100 000 elektric­kých dodávek, které budou určeny pro dodávání v rámci programu Amazon Prime v USA.

Elektromobilů přibývá, chybí ale baterie

Nejen v Evropě přibývá velké množství elektromobilů a nabíječek na ně. Třeba v Anglii vzrostl počet nabíječek elektroaut jen za pět let o 360 procent.


Největším problémem současného trhu s elektromobily ale začíná být díky zvyšujícímu se zájmu spotřebitelů ale i automobilek nedostatek baterií. Tento problém by ale měly vyřešit aktuálně rozpracované stavby či projekty nových továren na baterie. Novou výrobu baterií by tak ve Velké Británii měl v roce 2023 otevřít Britishvolt.


Velkým problémem, kvůli kterému jsou baterie méně dostupné je jejich současná technologie, která potřebuje k fungování velké množství vzácných kovů, těch je ale jak již z názvu vyplývá málo a zároveň je jejich těžba často spojena s dětskou prací v nelidských podmínkách. Právě to se snaží řešit vědci vymýšlením nových technologií pro výrobu akumulátorů. Naposledy se jim tak podařilo vytvořit baterii, která by se obešla bez jednoho ze vzácných kovů – kobaltu.
Zdroj: Daimler