EnergoZrouti.cz

Africký mor prasat aktuálně: Liberecký kraj vyzývá turisty k hlášení uhynulých prasat

  
Lenka Nováková
8. 4. 2021 ▪ 19:55

V Libereckém kraji je už od loňského listopadu povolen intenzivní lov divokých prasat kvůli Africkému moru. Liberecký kraj teď vyzývá turisty, aby hlásili nalezená uhynulá prasata.

Prase divoké
Prase divoké
Foto: Marisa04 / Pixabay

Už od 16. listopadu je na severu Čech vyhlášen intenzivní lov divočáků kvůli prokázané nemoci Afrického moru prasat. Podle zprávy Libereckého kraje se nakažená zvířata pohybují hlavně v německém a polském pohraničí. Kraj tak apeluje na turisty i občany, aby nález uhynulých zvířat hlásili.

Vyšší intenzita lovu zatím nestačí, pomůže veřejnost

„Žádám tímto občany, aby byli více všímaví, a pokud naleznou uhynulý kus prasete divokého, informovali příslušnou obec, případně krajskou veterinární správu či místní myslivce. Dále prosím, aby lidé na uhynulé kusy nesahali a současně před kontaktem chránili i své psí kamarády,“ prohlásil Václav Židek, krajský radní pro resort životního prostředí a zemědělství.

O intenzivnější lov divokých prasat se v současnosti starají myslivci a uživatelé jednotlivých honiteb ve vymezeném území. To je vyznačeno hranicemi regionu a silnice I/13 přes Nový Bor a Jablonné v Podještědí do Liberce. Odtamtud pak dále silnicí vedoucí na Tanvald a dále po silnici přes Harrachov na hranici s Polskem.

I přes intenzivnější lov nejsou myslivci schopni vyhledat všechna uhynulá zvířata, ale právě ta jsou nebezpečím pro nakažení dalších zvířat. Liberecký kraj tak chce proti moru pomoci i větším informováním veřejnosti, která se s příchodem jara v lesích pohybuje stále více.

Co je africký mor prasat?

Africký mor prasat jak už z názvu vyplývá je velmi nebezpečné, nakažlivé onemocnění postihující hlavně domácí a divoká prasata všech plemen. Na člověka se nákaza nepřenáší. Původcem nákazy je DNA virus, který se nachází v krvi, tkáňových tekutinách, vnitřních orgánech, sekretech a exkretech nakažených zvířat. Vylučován tak může být už dva dny před klinickými příznaky.

U nakažených pak dochází k vysoké horečce až 42 °C, ztrátě chuti, malátnosti, ztíženému dýchání, zvracení ale i ke krvácení v kůži a vnitřních orgánech. Příznaky se podle veterinářů podobají klasickému moru prasat, ale průběh nemoci je mnohem rychlejší. K úhynu zvířete totiž dochází většinou do 5 dnů.

Africký mor prasat má velmi velkou úmrtnost a udává se, že jen část nakažených prasat tedy 3 – 5 % může infekci přežít. V současnosti bohužel pro nemoc není účinná vakcína a její léčba zatím neexistuje.

Africký mor prasat aktuálně

Africký mor prasat se do České republiky v posledních letech dostává hlavně z Německa a Polska. Nejvíce zasažené regiony v kterých dochází i k největšímu počtu nalezených kusů jsou tedy v okolí hranic s Polskem a Německem.

V období od 16. 11. 2020 do 4. 4. 2021 zažádali lovci v oblasti s intenzivním odlovem o zástřelné za 1 623 prasat divokých. Zároveň bylo zažádáno o zvýšené nálezné za nález 37 uhynulých či sražených kusů. Žádosti jsou průběžně vyřizovány a propláceny. Všechna ulovená či nalezená a sražená divoká prasata byla vyšetřena na AMP s negativním výsledkem.
Štítky: Africký mor prasat Zvířata Liberecký kraj
Zdroj: KÚLK