EnergoZrouti.cz

Veřejná správa i firmy chtějí kvůli energetické krizi více investovat do fotovoltaiky

  
Markéta Bártová
13. 9. 2022 ▪ 14:15

Nových instalací solárních panelů bude v příštích letech na střechách firem i veřejných budov rychle přibývat. Veřejné instituce budou do fotovoltaik investovat i přes napjaté rozpočty. Pomoci by jim měly hlavně nové dotační programy.

Instalace solárních panelů
Instalace solárních panelů
Foto: Chris Chesneau z Pixabay

Vysoké ceny energií nutí v posledních měsících stále více odpovědných osob ve firmách ale i státní správě přemýšlet nad tím, jak snížit svou spotřebu, ale třeba i jak být v energetice více soběstačný. Mnoho firem i veřejných institucí tak v příštích letech plánuje instalaci fotovoltaických panelů na své střechy. To by jim mělo pomoci zajistit dodávky elektřiny jejíž cena není ovlivňována vnějšími vlivy.

Nejistota na trhu s energiemi tak může mít velké pozitivní efekty nejen ve snižování plateb za energie, ale i v ekologické oblasti a snižování emisí skleníkových plynů. Právě s tím počítá třeba Pardubický kraj, který by v příštích letech rád investoval do fotovoltaiky desítky milionů korun a to i přes to, že už současný rozpočet kraje je v mnoha oblastech silně napjatý.

Krajský úřad by na fotovoltaické elektrárny, které by se měly objevit na budovách v jeho majetku chtěl získat dotace tak, aby byla zajištěna rychlejší návratnost a zároveň se minimalizovalo množství nutných investic z rozpočtu úřadu.

Nových solárních panelů by se tak v následujících letech mohly dočkat třeba na gymnáziích Dačická a Jevíčku v Pardubicích, na Střední průmyslové škole chemické v Pardubicích nebo i na dalších školních objektech v Chrudimi, Lanškrouně nebo Ústí nad Orlicí. Mimo škol by se pak fotovoltaické panely měly objevit na střeše Albertina, odborného léčebného ústavu v Žamberku.

„Vzhledem k nejistotě na trhu s energiemi reagujeme na vzniklou situaci mimo jiné tím, že jsme urychlili administrativní přípravu na vybudování fotovoltaických elektráren na střechách a v areálech našich budov. Celkem se jedná o šest škol a jedno zdravotnické zařízení, plánovaná výše investic dohromady přesahuje sto milionů korun. Proto bychom rádi využili dotací, protože ty samozřejmě výrazně urychlí návratnost. Připravujeme podání do Modernizačního fondu a do Operačního programu Životní prostředí (OPŽP). Výhodnější jsou podmínky OPŽP, ale tam je relativně nízká alokace. I tak bude spoluúčast ve výši desítek milionů korun,“ uvedl k záměru kraje Ladislav Valtr, radní pro regionální rozvoj a evropské fondy.

V rámci Pardubického kraje by se tak podle úředníků mohlo umístit až pět tisícovek solárních panelů o souhrnném výkonu 2 200 kWp.

Pardubický kraj ale v Česku nebude jediným kdo se na instalaci fotovoltaiky ve větší míře zaměří. Už v současnosti se totiž na podání žádostí o dotaci z Modernizačního fondu připravují další města, kraje i obce. V příštích letech tak lze očekávat další rychlý nárůst instalací solárních panelů na střechách veřejných budov.

Pozadu ovšem nezůstanou ani soukromé firmy, které jsou mnohdy v plánech na instalaci fotovoltaiky mnohem odvážnější. Pro mnoho z nich jsou totiž solární elektrárny na střechách budov logickým krokem jak zajistit stabilní dodávky elektřiny za přijatelné ceny.

Velkým problémem v příštích letech by tak mohla být extrémně silná poptávka po nových instalacích, které už v letošním roce bylo z hlediska instalačních firem téměř nemožné pokrýt. Spolu s tím, jak poptávka poroste ale bude přibývat i nových kapacit u instalačních firem i výrobců samotné fotovoltaiky a jejich komponent, tudíž by se situace měla postupně stabilizovat. Ostatně větší míra nezávislosti na dodávkách součástech k fotovoltaice z Číny, která je v současnosti jejím hlavním výrobcem je i cílem Evropské komise.
Štítky: Solární elektrárny Energetika Elektřina Solární panely Fotovoltaika Energetická krize
Zdroj: RED