EnergoZrouti.cz

V pražské ZOO uhynula gorila Bikira, chovatelé se obávali o souvislost s koronavirem

  
Markéta Bártová
10. 4. 2021 ▪ 10:38

Pražská zoologická zahrada přišla v pátek o jednu z goril nejvíce přátelských k lidem - Bikiru. Ta měla už od čtvrtka viditelné problémy a chovatelé se obávali o spojitost s nemocí covid-19. Potíže ale byly nejspíše způsobené zraněním.

Bikira - ZOO Praha
Bikira - ZOO Praha
Foto: ZOO Praha

V pátek 9. dubna uhynula v pražské zoologické zahradě oblíbená gorila Bikira. Samice narozená v zoologické zahradě v Amsterodamu se dožila 26 let. I přes veškerou snahu veterináře dr. Romana Vodičky a jeho kolegů včetně pracovníků společnosti Petmedic se ji nepodařilo zachránit.

Chovatelé tak měli podezření na covid-19

První potíže chovatelé zaznamenali u Bikiry během čtvrtka 8. dubna. Gorila byla unavenější, snědla jen půl krmné dávky a nehýbala levým loktem. Chovatelé tak prověřovali kamerové záznamy zda nedošlo v pavilonu k šarvátce či jinému incidentu, kterým by si gorila mohla přivodit zranění.

Kamerové záznamy ale neukázaly, že by k jakémukoliv incidentu došlo a tak se chovatelé obávali i potíží ve spojitosti s onemocněním covidem-19. Tomu také odpovídala léčba, kterou chovatelé zpočátku nasadili.

Už v pátek ráno ale Bikira přestala absolutně projevovat zájem o potravu a ležela na břiše. Chovatelé ji tak podali léky proti bolesti a antibiotika, její stav se ale i nadále zhoršoval. Kvůli třesu a bledé sliznici byla následně Bikira uvedena do celkové anestezie a převezena do veterinárního zázemí zahrady.

Ani intenzivní péče kvůli rozsáhlému krvácení nepomohla

Další vyšetření veterinářů tak ukázala na krvácení do břišní dutiny kvůli natržené stěně žaludku a to pravděpodobně důsledkem poranění. Gorila byla tou dobou již bez aktivního krvácení ale s enormním množstvím krevních sraženin v dutině břišní, čímž ztratila více než tři litry krve.

Pro odborníky tak již byla situace neřešitelná a to navzdory rychlé reakci. Bikira tak po třech hodinách od operačního výkonu i přes intenzivní péči na umělé plicní ventilaci s podporou krevního oběhu uhynula.

Bikira byla jedna z goril nejvíce přátelských k lidem, záludnosti vůči chovatelům ji totiž byly naprosto cizí a to i nejspíše díky tomu, že celý svůj život strávila ve „společnosti“ lidí.
Štítky: ZOO Praha Gorily
Zdroj: ZOO Praha