EnergoZrouti.cz

V Nizozemsku už je přes 100 tisíc veřejných nabíječek elektromobilů. Česko jich má jen 1000

  
Tomáš Jelínek
19. 5. 2022 ▪ 12:00

Veřejné nabíječky elektromobilů rostou v Nizozemsku „jako houby po dešti“. Jejich počet už překročil 100 tisíc a každý měsíc vznikají stovky i tisíce dalších. V současnosti tak na jednu nabíječku elektromobilů v Nizozemsku připadá 1,2 vozidla a nabíjení tak může být velmi pohodlné.

Parkování pro elektromobily
Parkování pro elektromobily
Foto: Michael Marais on Unsplash

Podle nizozemské Národní agendy pro nabíjecí infrastrukturu (NAL) je v současnosti v zemi už více jak 100 000 veřejných dobíjecích stanic. Země tak nabízí jednu z nejlepších evropských infrastruktur pro nabíjení elektromobilů. Mimo veřejných stanic je ale podle místních úřadů v zemi i dalších téměř 250 tisíc nabíjecích míst, která jsou soukromá. V Česku je oproti tomu v současnosti nabíjecích stanic minimum, tedy něco přes tisícovku.

Jak ukázal průzkum mezi obyvateli Nizozemska z minulého roku, většina řidičů elektrických vozidel plánuje nabíjet svoje vozidlo doma. I přes to ale zůstávají veřejné dobíjecí stanice velmi důležitou součástí infrastruktury pro obyvatele, kteří možnost nabíjení u domu nemají.

Počet nabíjecích stanic v zemi se také velmi liší v různých oblastech. Ty které jsou hustě osídlené nabízejí v současnosti relativně velké množství nabíjecích stanic. Oproti tomu ve venkovských oblastech je výrazně vyšší počet soukromých nabíječek a nalézt tak vhodnou veřejnou nabíječku je obtížnější.

Nabíjení vozidel je ale v současnosti v zemi velmi pohodlné i přes to, že počet elektromobilů a plug-in hybridních vozidel na silnicích každý měsíc přibývá. Ostatně tato vozidla v posledních měsících tvoří i více jak 30% všech nově registrovaných vozidel. Prostor na nabíjecích stanicích ale v zemi zůstává a tak se počet elektromobilů nebo jiných vozidel, které mají možnost nabíjet z veřejných i soukromých dobíjecích míst drží okolo 1,2 vozidla na nabíjecí místo.

Současný stav počtu nabíječek na nizozemských silnicích se tak nedá srovnávat v Českem. V ČR totiž podle posledních statistik Ministerstva průmyslu a obchodu bylo otevřeno jen něco málo přes tisícovku veřejných nabíjecích stanic. Ačkoliv v současnosti tak může být tento stav dostačující, rychlý rozvoj elektromobility by v tuzemsku mohl být velký problém. Do výstavby infrastruktury tak budou nutné další výrazné investice.
Štítky: Elektromobilita Nabíjení Auto Nizozemsko Elektromobil Česká republika
Zdroj: RED