EnergoZrouti.cz

Snižování emisí už promlouvá i do motorsportu. Formule 1 zkouší ekologické palivo

  
Tomáš Jelínek
20. 12. 2020 ▪ 10:33

Ekologizace promlouvá nejen do veřejné a osobní dopravy ale už i do motoristického sportu. FIA - tedy pořadatel závodů Formule 1 se nyní pouští do využívání paliva z biologického odpadu a práci na nulových emisích do roku 2030.

Formule 1
Formule 1
Foto: Pixabay

FIA, tedy Mezinárodní automobilová asociace sdružující sportovní automobilové organizace z celého světa a pořádající asi nejznámější závody formulí tedy F1 dodala tento týden výrobcům pohonných jednotek nové ekologické palivo vyrobené z biologického odpadu.

Nové palivo využívá biologický odpad ale zachovává standardy F1

Nové palivo je vyvinuté tak, aby splňovalo přísné specifikace právě pro závody Formule 1 ale hlavně bude 100% udržitelné díky svému původu z biologického odpadu. To by mělo pomoci dodržet plán organizace FIA, která chce od roku 2021 zajistit uhlíkovou neutralitu a od roku 2030 úplně nulové hodnoty vypouštěných emisí.

FIA tím chce ukázat, že i v případě motoristického sportu může být podporována nízkouhlíková budoucnost a oblíbené motoristické závody se tak mohou pořádat i v moderní době. Organizace novým palivem sníží i svůj dopad na životní prostředí.

Právě F1 je u fanoušků i odborníků na motoristický sport považována za vrchol tohoto sportu, kde se setkávají závodní vozy využívající nejmodernější technologie a snažící se o další posunutí hranic technologie automobilů. Právě na F1 si společnosti jako je Nissan, Renault, Mercedes – Benz, Ferrari a další zkoušejí technologie, které mohou následně být využívány i v běžných silničních automobilech.

A právě využití 100% obnovitelného paliva může být další ukázkou toho, jak modernizovat vozidla v budoucnu a snížit jejich dopady na změnu klimatu vlivem lidské činnosti.

Organizace provozuje i Formuli E – závody elektrických formulí

FIA se tématu ekologizace motorsportu věnuje už delší dobu. V roce 2014 tak například vytvořila šampionát Formule E, kde proti sobě závodí vozy formule poháněné elektřinou uloženou v bateriích. V roce 2017 pak organizace zřídila i komisi určenou pro životní prostředí a udržitelnost.

„Formule 1 dlouho sloužila jako platforma pro zavádění pokroku v automobilovém světě. Jsme potěšeni dynamikou udržitelných paliv, která se dokonale shoduje s naším plánem, že do roku 2030 budeme mít v motorsportu nulové emise uhlíku. Naší hlavní prioritou udržitelnosti je nyní vytvoření plánu pro hybridní motor, který snižuje emise a má skutečný přínos pro silniční provoz auta. Věříme, že máme příležitost to udělat s motorem nové generace, který kombinuje hybridní technologii s udržitelnými palivy.“ uvedl Ross Brawn, výkonný ředitel motoristických sportů Formule 1.
Zdroj: FIA