EnergoZrouti.cz

Slunečné počasí vytváří velké přebytky elektřiny. V Řecku už kvůli tomu omezují její dovoz

  
Martin Bárta
3. 5. 2024 ▪ 12:49

Slunečné dny a mimořádná výroba elektřiny z fotovoltaik dělá vrásky na čele provozovatelům energetických sítí. Ten řecký od dnešního dne uzavírá import elektřiny z dalších zemí.

Elektřiny je i díky nárůstu fotovoltaické kapacity nadbytek, sítě řeší co s tím
Elektřiny je i díky nárůstu fotovoltaické kapacity nadbytek, sítě řeší co s tím
Foto: Unsplash

Slunečné počasí posledních dnů už ukazuje velké problémy, které způsobují malé, ale i velké fotovoltaické elektrárny v přenosových soustavách, které na ně ale stále ještě nejsou příliš připravené. V Česku tak v posledních dnech majitelé fotovoltaických elektráren s takzvanými spotovými cenami řešili „jak si přivydělat“ na záporných cenách elektřiny. Řecký regulátor už ale musí omezovat dovoz elektřiny z jiných zemí, v síti je jí totiž přebytek.

Řecký provozovatel energetické soustavy IPTO (Independent Power Transmission Operator, obdoba tuzemského ČEPS) tak už oznámil, že země až na výjimku pozastaví od 3. května do 7. května vždy od 8:00 do 17:00 dovoz veškeré elektřiny. Ta do řecké sítě běžně proudí z Itálie, Albánie, Severní Makedonie, Bulharska nebo Turecka.

Jedinou výjimkou je podle provozovatele přenos elektřiny z Bulharska, kdy bude možné vždy ráno přenášet 100 MW, ale pouze dvě hodiny. V odpoledních hodinách mezi 16:00 a 17:00 pak bude možné z Bulharska distribuovat 250 MW.

Ačkoliv se oficiální informace odvolává hlavně na udržení provozních bezpečnostních limitů v síti, důvodem jsou pravděpodobně i ceny elektřiny. Ty se kvůli velkému přebytku v posledních dnech dostaly podobně jako v Česku a dalších zemích EU do nulových nebo záporných cen na denním (spotovém) trhu.
Štítky: Elektřina Energetika Fotovoltaika Distribuce elektřiny Fotovoltaické elektrárny