EnergoZrouti.cz

Přírodovědci slaví mimořádný úspěch, objevili nový druh světlušky

  
Jakub Zich
13. 3. 2021 ▪ 21:23

Vědcům se po více jak 100 letech podařilo v Singapuru najít nový druh světlušky o jejíž existenci se zatím jen domnívali. Potvrdit, že jde opravdu o nový druh jim trvalo přes dva roky.

Světlušky
Světlušky
Foto: toan phan / Unsplash

Přírodovědecké muzeum Lee Kong Chian, přesněji vědci z Národní univerzity v Singapuru, si připsali skvělý úspěch. Podařilo se jim totiž objevit dosud neznámý druh světlušky. Dokázali jej objevit v posledním zbývajícím sladkovodním bažinatém lese, který se v Singapuru nachází. Dosud si vědci mysleli, že Singapur je již probádaný dostatečně.

Oblíbený hmyz

Světlušky jsou brány jako poměrně oblíbený hmyz díky tomu, že mají schopnost bioluminiscence. Po celém světě můžete nalézt přes 2 000 druhů světlušek, což je jistě úctyhodné číslo. Pro někoho může být velkým překvapením, že jsou světlušky i v tak urbanizovaném Singapuru zcela běžnou součástí života všech obyvatel.

Pro vědce bylo poměrně velké překvapení to, že se světluška objevila právě v bažinatém lese Singapuru. Zde je totiž výskyt světlušek poměrně ojedinělý. O to větší pak bylo překvapení, že se jedná o zcela nový druh. Záhad ale bylo poněkud více než pouze to, že byla světluška objevena na neobvyklém místě.

Vzorky mají vědci již dlouho

Už v roce 2009, kdy byl dokumentován celonárodní průzkum světlušek, byly hlášeny druhy, které se nepodařilo identifikovat. Na vědce ale čekalo ještě jedno překvapení. Do této doby si vědci mysleli, že se jedná o jedinou zprávu o druhu, který se nepovedlo určit. O podobném, neidentifikovaném druhu se ale hovořilo už dvacet let nazpět.

Luciola Singapura , Wan F. A....
 V tuto chvíli tedy vědci na nic nečekali a vydali se na celou řadu nočních průzkumů, aby tento druh znovu objevili. Vydali se proto na stejné místo, ze kterého byl v roce 2009 hlášen dosud neznámý druh světlušek. A „lov“ to byl úspěšný, protože se jim podařilo skutečně shromáždit další exempláře, které jsou doposud pojmenované jako Luciola sp. 2. Toto vše se událo již v roce 2019. Následovala celá řada experimentů.

Dvouleté bádání

Když už měli vědci dostatek „materiálu“ na zkoumání, pustili se do toho skutečně s vervou. Rod Luciola, do které se řadí tento nově objevený druh, obsahuje dalších asi 280 druhů. Proto postupné vylučování, zda se nejedná o již existující druh, bylo enormně náročné. A bez použití nejnovější techniky by to rozhodně nešlo.

K určení nového druhu tak vědci museli použít složitou disekci k prozkoumání vnitřních orgánů nové světlušky, stejně tak se na řadu dostalo moderní využití DNA. Vědci využili metodu, která se nazývá sklizeň genomu. Tyto analýzy trvaly více než dva roky a podíleli se na ní také další badatelé z University Charlese Stuarta v Austrálii.

Luciola Singapura

Vědcům se nakonec skutečně povedlo potvrdit, že se jedná o zcela nový druh světlušky. Vedle přínosu pro rozmanitost druhů má toto bádání také jiné pozitivum. Ukázalo se, že jsou tyto molekulární metody, které byly pro výzkum použité, enormně důležité a mohou najít uplatnění také v jiných sférách.

Zajímavostí je, že poslední nový objevený druh světlušky pocházející se Singapuru se datuje k roku 1909. Singapur tak má novou světlušku po více než sto letech. I to je další velký úspěch mise těchto vědců. To potvrdila také slova ředitele skupiny Národního centra pro biologickou rozmanitost Lim Liang Jima, který řekl, že objev tohoto druhu je velmi významný pro celou vědu v Singapuru a ukazuje také důležitost zachování bažinatého lesa. Postupně by se také mohly začít plnit plány na obnovu druhů světlušek v Singapuru.
Štítky: Singapur Zvířata Věda
Zdroj: Národní univerzita v Singapuru