EnergoZrouti.cz

Praha zajistí recyklaci kávových kapslí Nespresso, využije k tomu současné šedé kontejnery

  
Markéta Bártová
25. 8. 2020 ▪ 10:08

Ještě snažší recyklaci kapslí od kávy Nespresso by měla zajistit nová dohoda Prahy se společností Nestlé. Díky ní, bude možné vhazovat použité kapsle do šedých kontejnerů na kovový odpad a snáze je recyklovat. Kompletní náklady na recyklaci uhradí společnost.

Kávové kapsle Nespresso
Kávové kapsle Nespresso
Foto: Fotobanka Pixabay & Pexels

Radní hlavního města Prahy schválili spolupráci se společností Nestlé Česko s.r.o.. Ta je na našem trhu prodejcem nejprodávanějších kávových kapslí pod značkou Nespresso určených pro stejnojmenné kávovary.

Dohoda o spolupráci mezi společností a městem umožní odevzdávání zmíněných hliníkových kapslí do sběrných nádob města, díky kterému firma ještě zvýší míru recyklace těchto obalů. Spolupráce navíc Prahu nebude nic stát a firma tak zajistí kompletní proces recyklace.

Už v současné době nabízí společnost možnost recyklace těchto obalů a to prostřednictvím vlastního recyklačního systému. Použité kapsle lze střádat do pytle, který je možné při každé objednávce on-line či na prodejně získat zdarma a naplněný pytel použitými kapslemi pak odevzdat buď kurýrovi při převzetí nové kávy či přímo na některé z prodejen Nespresso.

Recyklace kapslí zajistí 100% využití surovin

Kapsle Nespresso jsou díky jejich 100% hliníkovému materiálu snadno opětovně recyklovatelné. Při recyklaci ať už odevzdáním od kontejnerů na kovový odpad po Praze či prostřednictvím zmíněného recyklačního programu jsou kapsle dále využity a jejich obsah, tedy kávová sedlina je využita jako hnojivo.


Příkladem, jak může být hliník z kapslí dále využit je společnost Jaguar, tedy výrobce automobilů. Ten pro díly svých automobilů využívá právě recyklovaný hliník.

Velká část kávových kapslí ale stále není předána k recyklaci

Jak informoval web ABC, většina z použitých kapslí Nespresso a to až 71 procent stále není předávána k recyklaci a končí tak na skládkách či ve spalovnách. Na společnost je tak dlouhodobě vyvíjen tlak k omezení tohoto odpadu a zvyšování míry recyklace.


I přes to, že spotřebitelé mají nyní dostatek možností k recyklaci končí velké množství odpadu právě na skládkách či ve spalovnách možná i z důvodu „lenosti“ spotřebitele. Pro toho je totiž stále jednodušší vyhodit kapsle do běžného domácího odpadu místo jeho střádání a recyklace. Pražský koncept by ale nyní mohl některé spotřebitele přesvědčit o snadnosti recyklace kapslí, které může snadno vyhodit s ostatním plechovým odpadem do šedých nádob.
Zdroj: MHMP, RED