EnergoZrouti.cz

Požáry v Českém Švýcarsku jsou probuzením pro Čechy skeptické ke klimatické změně, píše britský server

  
Martin Bárta
30. 7. 2022 ▪ 17:05

Rozsáhlý lesní požár v národním parku České Švýcarsko by podle redaktora britského serveru The Guardian mohl být probuzením pro některé Čechy, kteří jsou stále skeptičtí ke klimatické změně.

Požár lesa
Požár lesa
Foto: Ylvers z Pixabay

Požár v okolí Hřenska a národního parku České Švýcarsko patří v posledních dnech mezi hlavní témata většiny zpravodajských serverů v České republice. Vysokého zájmu si ale všimli i zahraniční novináři. Podle novináře britského serveru The Guardian Roberta Taita je tak velký rozsah lesních požárů v Českém Švýcarsku probuzením pro Čechy, kteří jsou jinak ke změně klimatu skeptičtí.

Ačkoliv požáry v Českém Švýcarsku nejsou podle odborníků ničím překvapivým, na tomto místě se díky suchým lesům, ale i půdě z velké části složené z písku, která snadno vysychá lesním požárům daří. Požár, který se ale rozhořel na konci července svým rozsahem nepamatují ani dlouholetí pamětníci.

Velkým tématem se ale požáry, které zaměstnali stovky hasičů a povolali do pomoci i hasící letadla z Itálie nebo Švédska možná staly i díky zápachu. Ten se následující dny po požáru šířil díky velkému větru do dalších částí republiky a cítit jej tak bylo nejen v severočeském Liberci ale třeba i v Praze. Velký zápach hoření tak v noci probudil nejednoho Čecha, což obecně zvýšilo o požáru povědomí i v dalších koutech republiky.

Reporér The Guardian si tak stejně jako další novináři z jiných velkých zpravodajských redakcí všiml zvýšeného zájmu o téma změny klimatu, která je podle odborníků primárním důvodem rozsahu požáru. Ačkoliv podle mnoha klimaskeptiků jsou požáry na místě běžné, rozsah současného požáru, kteří hasiči stále nemají plně pod kontrolou je mnohem větší.

Pro mnoho lidí tak může být právě požár v turisticky oblíbeném Hřensku i na dalších místech Českého Švýcarska tím impulzem, který jim otevře oči. Stále se zvyšující teploty a větší sucha navíc mohou do budoucna podpořit další rozsáhlé lesní požáry, které zatím většina Čechů zná pouze z televize či z letních dovolených.
Štítky: Požár Hřensko České Švýcarsko Klimatická změna Lesní požár Klimaskepticismus
Zdroj: RED