Klimaskepticismus označuje postoj nebo přesvědčení, které zpochybňuje přijímané vědecké koncensusy o globálním oteplování nebo o vlivu člověka na klimatické změny. Klimaskeptici mohou zpochybňovat různé aspekty klimatické vědy, včetně rozsahu, rychlosti nebo příčin současného globálního oteplování, stejně jako účinnost nebo potřebu politických opatření k jeho řešení.
Někteří klimaskeptici argumentují, že změny klimatu jsou přirozeným jevem, který není primárně způsoben lidskou činností, nebo že vědecká data a modely, které ukazují na antropogenní (tj. způsobené člověkem) oteplování, jsou nesprávné nebo přehnané. Jiní mohou uznávat, že dochází k oteplování, ale tvrdí, že jeho dopady budou mírné nebo že náklady na zásadní změny v politikách nejsou ospravedlnitelné.
Klimaskepticismus je často spojován s politickými, ekonomickými nebo ideologickými motivy, kde někteří jednotlivci nebo skupiny mohou odmítat vědecké důkazy o změně klimatu kvůli obavám o dopad na průmysl, ekonomiku nebo osobní svobodu. Kritici klimaskepticismu tvrdí, že tento postoj ignoruje převážnou většinu vědeckých důkazů a může zpomalit nebo bránit úsilí o řešení klimatické krize.
Rozsáhlý lesní požár v národním parku České Švýcarsko by podle redaktora britského serveru The Guardian mohl být probuzením pro...