EnergoZrouti.cz

Obnovitelné zdroje v příštích letech vyrobí tolik energie, že nebudeme schopni ji využít

  
Tomáš Jelínek
8. 5. 2022 ▪ 10:45

Boom solární a větrné energie přinese podle odborníků do roku 2030 energetické přebytky, které by při současném vývoji mohly přijít nazmar. Země by tak měly stále více investovat do technologií pro ukládání elektrické energie.

Větrná turbína
Větrná turbína
Foto: m h on Unsplash

Obrovské investice, které v současnosti putují do obnovitelných zdrojů mezi kterými hrají prim větrné a solární elektrárny, přinese podle poradenské společnosti LCP do roku 2030 přebytky elektřiny ve Velké Británii. Obrovské množství energie by tak mohlo přijít vniveč, pokud nebudou dostatečné kapacity pro její skladování.

Bude energii kam ukládat?

Stejně jako jiné energetické sítě v mnoha zemích na světě musí i ta britská využívat rovnováhy nabídky a poptávky tak, aby žádná vyrobená energie nepřišla nazmar a síť zůstala stabilní. V současnosti je tato rovnováha vyrovnávána i mezi státy, které si elektřinu navzájem přeprodávají.

Podle odborníků ale dojde do roku 2030 k velkým přebytkům elektřiny, jež budou nárazově vznikat ve větrných a solárních elektrárnách.

Pro efektivní využívání obnovitelných zdrojů tak bude nutné vystavět výrazně větší množství technologií, které umožní skladování vyrobené energie. V opačném případě totiž může velké množství energie přijít vniveč.

Elektřina by tak měla být v příštích letech stále více ukládána do obrovských baterií jako jsou ty, které společnost miliardáře Elona Muska nainstalovala v Austrálii. Ve stále větší míře by měla být přebytečná energie ukládána do vodíku, který pomocí ni vznikne v době přebytku. Tato přeměna je sice v současnosti stále vcelku málo efektivní, technologie pro výrobu vodíku se ale i nadále zlepšují a i méně efektivní přeměna elektrické energie může být lepší než energie, která nebude využita vůbec.

V příštích letech by k ukládání přebytečné energie mohlo být využíváno i stále větší množství elektromobilů, které jsou připojeny k nabíječce. Ty by totiž mohly díky technologii V2G (Vehicle to Grid), kterou už v současnosti plánuje implementovat nebo má implementováno do svých vozidel převážné množství výrobců elektroaut sloužit jako „velké powerbanky“. V době přebytku by tak do sebe vozidla mohla akumulovat energii a naopak v době, kdy bude v síti energie málo a obnovitelné zdroje nebudou schopné poptávku pokrýt, budou moci elektromobily tuto špičku vykrýt.

V současnosti už tedy velké množství technologií, které by dokázaly zajistit uložení přebytků v energetické síti máme. Jejich problémem ale zůstává, že jde v měřítku, které bude potřeba, zatím jen o projekty na papíře než reálné implementace.

„Více než polovinu času v roce 2030 bude britský systém obnovitelné a jaderné energie produkovat více energie, než kolik spotřebuje.“ řekl Chris Matson, partner poradenské společnosti LCP pro The Times.

Strategie britské vlády, která stanovuje cíl využívání 95% elektrické energie z bezemisních zdrojů do roku 2030, tak u investorů a energetických firem vyvolala obavy. Ti se totiž obávají právě převisu nabídky nad poptávkou, která by mohla způsobit, že pro vyrobenou energii nebudou společnosti schopné sehnat kupce.
Štítky: Větrné elektrárny Solární elektrárny Obnovitelné zdroje energie Velká Británie
Zdroj: RED