EnergoZrouti.cz

Norci v Dánsku by mohli ohrozit vývoj vakcíny proti koronaviru, vláda je vybije

  
Nikola Stránská
6. 11. 2020 ▪ 09:23

Dánská vláda nechá vybít více jak 15 milionů norků na 1200 farmách v zemi. Roste totiž počet případů přenosu koronaviru ze zvířete na člověka. Virus navíc mezi norky mutuje a tak by mohl ohrozit vývoj vakcín.

Norek
Norek
Foto: Derek Naulls

Dánská vláda ve středu rozhodlavybití přibližně 15 milionů norků, kteří žijí na místních přibližně 1200 farmách. Vědci totiž zjistili, že se mezi norky rozšířila mutace koronaviru, která je ale přenosná i na člověka a snižuje u něj účinnost protilátek. Norci se v Dánsku chovají na farmách hlavně pro cennou kožešinu.

Vybití má zabránit neúčinnosti vytvářených vakcín

Podle informací, které vláda uvedla je téměř 400 případů koronaviru v zemi spojeno právě s nemocnými norky na kožešinových farmách. Riziko nákazy dalších lidí je podle vědců velmi vysoké a tak musí být všechna tato zvířata vybita.


Okamžité opatření je podle vlády nutné hlavně z důvodu mutujícího kmenu viru, ten by v případě dalšího pokračování mohl ohrozit účinnost budoucích vakcín proti koronaviru. I proto tak muselo Dánsko přikročit k tomuto razantnímu řešení.

Dánsko patří mezi největší producenty norkových kožešin

Dánsko společně s Čínou patří mezi největší světové producenty norkových kožešin používaných v oděvním průmyslu. Další producent norkových kožešin – Nizozemsko už v červnu oznámilo vybití a neobnovování kožešinových farem právě kvůli koronaviru. V Nizozemsku totiž došlo i k prvnímu přenosu tohoto viru ze zvířete na člověka.


Nizozemsko dříve plánovalo úplné ukončení průmyslu založeného na norcích do roku 2024, nyní se ale očekává, že konec přijde kvůli pandemii mnohem dříve a to už počátkem roku 2021.
Zdroj: mfvm.dk