EnergoZrouti.cz

Němečtí biologové úspěšně rozmnožili korály v akváriu, mohlo by to přispět k jejich záchraně

  
Tomáš Jelínek
10. 4. 2021 ▪ 09:45

Německým mořským biologům se podařilo v laboratorních podmínkách rozmnožit mořské korály. Je to poprvé v Německu a pouze poněkolikáté na světě. Jejich další výzkum by tak mohl pomoci zachránit chátrající korálové útesy.

Korálový útes
Korálový útes
Foto: Kristin Hoel / Unsplash

Vědci z německé univerzity v Oldenburgu mají důvod k oslavám. Odborníkům z institutu pro chemii a biologii mořského prostředí se totiž v akváriích podařilo v Německu vůbec poprvé vyvolat sexuální reprodukci v kamenitých korálech umístěných v laboratorních podmínkách.

Množení se na celém světě podařilo jen několikrát

Vědcům pod vedením profesora Petera Schuppa ze skupiny Environmental Biochemistry se podařilo vytvořit věrnou kopii podmínek domova korálů v Tichém oceánu. Tím se jim podařilo přimět korály, aby se stejně jako jejich sourozenci v běžném mořském rozmnožily.

Velký úspěch pro místní vědce je to i z toho důvodu, že v akvarijních podmínkách se toto vědcům na celém světě podařilo pouze několikrát. Sexuální reprodukce korálů v laboratorním prostředí tak Němcům otevřela nové příležitosti pro výzkum včetně studií osídlení larev a růstu mladých korálů.

Korály Acropora, které byly v projektu použity patří k nedůležitějším z rodu kamenných korálů a jsou mezi běžnými obyvateli korálových útesů po celém světě. Rozmnožují se jen jednou za rok a mají tisíce korálových polypů. Právě z nich uvolňují vajíčka a spermie do vody, čímž dochází k jejich reprodukci.

Reprodukce korálů v akváriu je velmi složitá

To ale není tak jednoduché, tato událost se odehrává pouze v případě, že mají korály podmínky pro život naprosto správné čehož právě v akváriích není jednoduché dosáhnout. Právě na množení má totiž vliv měsíční cyklus, délka dne, klimatické podmínky a další podmínky kterých musí být striktně dosaženo.

Další výzkum množení korálů by mohl pomoci i s jejich lepší adaptací a umělou produkcí korálů na místa, která byla degradována znečištěním oceánů či změnou klimatu. Další výhodou laboratorního množení korálů pro vědce bude i úspora financí pro získávání mořských korálů na jejich výzkum. To je totiž velmi nákladná operace, která výzkum může omezit.
Štítky: Věda Německo Korály
Zdroj: Univerzita Carla von Ossietzkyho v Oldenburgu