Německá firma objevila technologii nového betonu. Měl by odstranit emise ze stavebnictví
Německá firma spustila výrobu nového betonu. Ten by měl pomoci odstraňovat emise ze stavebnictví díky tomu, že místo produkce dalších emisí skleníkových plynů přispívá k jejich snižování.
Stavebnictví patří společně s energetikou mezi jednu z oblastí, ve kterých vzniká největší množství emisí skleníkových plynů. Podle Environmentálního programu Organizace spojených národů tak stavebnictví stojí asi za 37 procenty globálních emisí spojených s energetickými procesy a spotřebou energie. Nemalou zásluhu na tom má mimo výroby oceli i výroba betonu. Právě o snížení emisí, které při použití betonu na stavbách budov, ale i pro výrobu mnoha dalších prvků vznikají, se nyní snaží německá firma.
Společnost s názvem Bton Fertigteilwerk GmbH má vlastně jeden hlavní cíl, a to přetvořit jeden z nejdůležitějších materiálů ve stavebnictví z materiálu, který vytváří velké emise na materiál, který je bezemisní, nebo dokonce pomáhá emise snižovat. Ostatně, eliminace emisí je patrná hned z názvu firmy. Název Bton, je vlastně využitím slova beton, při kterém bylo odstraněno e. Tedy e jako emise.
Firma přitom od své myšlenky není nijak daleko, ve čtvrtek totiž otevřela svou první továrnu v Soltau v Dolním Sasku, která produkuje tzv. „klimaticky pozitivní“ beton, který by mohl proměnit celý průmysl.
Tradiční výroba betonu zahrnuje směs vody, cementu, štěrku a písku, přičemž cement musí obsahovat vysoké podíly slínku, který se vyrábí za velmi vysokých teplot a s velkými emisemi CO2. Bton tvrdí, že jejich „technologie hybridního míchání“ umožňuje použití cementu s výrazně nižším obsahem slínku. Kromě toho přidávají látky, jako je biouhel, který již z atmosféry absorboval CO2, čímž proces výroby betonu stává „klimaticky pozitivním“.
I přes nadšení z nového řešení ale existují otázky ohledně ekonomické životaschopnosti a realizace tak ambiciózního projektu. Thorsten Leusmann, expert na beton z Technické univerzity v Braunschweigu pro server Tagesschau uvádí: „Pokud společnost dokáže realizovat vše, co si stanovila, pokryje široké spektrum toho, co se v současné době zkoumá v technologii betonu.“ Je však zatím nejasné, zda není cíl příliš ambiciózní.
S objevením tohoto „svatého grálu“ udržitelného stavebnictví by se mohl podstatně změnit průmysl zatížený vysokými emisemi, ale zůstává otázkou, zda se tato vize skutečně stane realitou.