EnergoZrouti.cz

Malta se pustí do vratných lahví od nápojů. V Česku se vracení nechystá, kvůli rozsáhlé síti žlutých kontejnerů

  
Markéta Bártová
15. 9. 2020 ▪ 09:22

Nejmenší člen Evropské unie - Malta zavede do čtrnácti měsíců nové automaty na vracení lahví od nápojů do svých ulic. Za každou vrácenou lahev automat vyplatí téměř tři koruny. V tuzemsku se vracení plastových lahví zatím nechystá - máme žluté kontejnery.

PET lahev
PET lahev
Foto: Karolina Grabowska / Pexels

Malta, nejmenší členská země Evropské unie se chystá během 14 měsíců podle Times of Malta nainstalovat 350 automatů na recyklaci lahví od nápojů. Ty budou rozmístěné především v ulicích měst, tak aby do nich mohl každý lahev vhodit a získat tak recyklační odměnu.

Automaty na recyklaci lahví jsou snahou tohoto ostrovního státu na zvýšení míry recyklace současných plastových obalů a současně s tím i pomalý odchod od plastů na jedno použití.

Za vrácenou láhev téměř tři koruny

Aby úřady donutili více lidí k recyklaci, budou automaty za každou vloženou lahev vyplácet 10 eurocentů (tedy cca 2,6 Kč). Ministerstvo životního prostředí by tak chtělo dosáhnout plánu recyklovat až 85 procent plastových lahví, které se na ostrově použijí.


Podle ministra Aarona Farrugia postaví ostrov i nové recyklační centrum na plastové lahve za přibližně 15 milionů EUR (cca 397 milionů korun). Nový systém tak dá možnost zapojit se do lepšího hospodaření s plasty všem občanům a zároveň vytvoří nová pracovní místa. Jak ministr Farrugia uvedl, bude od 1. ledna příštího roku zakázán do země dovoz plastů na jedno použití, příští rok by pak měl být zakázán i prodej těchto plastů.

Snahy o recyklaci jsou i v tuzemsku, jen ne pro všechny

Tuzemské Ministerstvo životního prostředí i přes zájem výrobců i ekologických organizací neuvažuje o zavedení vratných lahví na nápoje. Podle Ministerstva je v tuzemsku recyklována velká část PET lahví do žlutých kontejnerů a nový systém vratných lahví by mohl tento zaběhlý systém poškodit.


Společnosti zabývající se stáčením, výrobou a prodejem nápojů v plastových lahvích už ale samy připravily možnosti jak lahve od nápojů udělat vratnými. Například Karlovarské minerální vody, které mají pod sebou značky jako Mattoni, Magnesia, Poděbradka a další už spustili projekt vratných lahví pod značkou Zálohujme.cz.
Zdroj: timesofmalta