EnergoZrouti.cz

Liberec podá nabídku na odkup teplárny a spalovny odpadů

  
Markéta Bártová
5. 5. 2022 ▪ 10:44

Liberecká městská rada odsouhlasila předložení nabídky na odkup teplárny a spalovny odpadů společnost MVV Energie, která dosud spalovnu provozuje. Ta se ale chce z Česka stáhnout.

Teplárna Liberec
Teplárna Liberec
Foto: VitVit, CC BY-SA 4.0

Město Liberec na svém posledním jednání městské rády souhlasilo s předložením nabídky na odkup teplárny a spalovny odpadů. Ty jsou dosud v majetku německé společnosti MVV Energie, která ale plánuje tuzemský trh opustit a zbavuje se tak svých aktiv. Teplárna v Liberci zajišťuje dodávky tepelné energie pro zhruba 13 tisíc domácností převážně na velkých sídlištích.

„Přestože zástupci MVV při prvních jednáních deklarují, že mají zájem prodat své portfolio pouze jako celek, jsem přesvědčený, že máme nechat naše poradce připravit nabídku a v termínu, který jsem dnes jako primátor obdržel, ji zástupcům MVV předložit. Musíme tak učinit nejpozději do 10. června. Proto ještě dnes odpoledne požádám naši poradenskou firmu, aby připravila podklady pro naši nabídku tak, aby o ní mohlo jednat i květnové zastupitelstvo. Za sebe říkám, že tento krok mám určitě udělat a o získání teplárny a spalovny se ´porvat jako lev´,“ uvedl k nabídce na odkup primátor Jaroslav Zámečník.

Více jak polovina tepla, které společnost v Liberci dodává je vyrobena energetickým využíváním odpadu. Teplárna je tak přímo technologicky propojena se spalovnou komunálního odpadu TERMIZO. Převážná část energie ale vzniká i ze zemního plynu. Firma dodává teplo i pro sídliště Františkov, to je ale vyráběno v samostatné kogenerační jednotce, kde vzniká i elektřina pro distribuční síť.

Teplárna v roce 2020 dokončila modernizaci své teplovodní sítě, když vyměnila více jak devět kilometrů parovodní trasy za horkovodní. Projekt GreenNet v rámci kterého výměna proběhla by měl zajistit úspory díky výměně již nevyhovujících technologií a zároveň odstranění potrubí, které vedlo přímo v řece Nise.
Štítky: Liberec Teplo Vytápění Teplárna
Zdroj: RED