Elektřinu v domě můžete snížit klidně na polovinu, aniž byste museli šetřit. Zkontrolujte tenhle kód na faktuře a zavolejte na ČEZ
Topíte-li elektřinou a nikdy vás nenapadlo prověřit tarif na své faktuře, je možné, že zbytečně přeplácíte. Přitom uspořit se dá snadno - a není řeč o regulaci světla či topení. Klíčem k úspěchu je kontrola konkrétního tarifu.
Mnoho českých domácností stále platí za elektřinu více, než je nutné. Jedná se především o rodinné domy či byty, ve kterých se k vytápění využívá elektrická energie – typickým příkladem jsou přímotopy či tepelná čerpadla. Je běžné, že lidé je využívají a přesto mají u svého dodavatele nastavený standardní tarif, jenž není v tomto případě vhodnou volbou. Následkem jsou pak faktury se zbytečně vysokými částkami. Abyste se této nepříjemnosti vyhnuli, překontrolujte na svých fakturách kód tarifu.
Nastavení správného tarifu je klíčové
Jestliže k vytápění svého příbytku využíváte elektřinu, doporučujeme ihned zkontrolovat váš nastavený tarif. Stačí si ve svých dokladech vyhledat poslední fakturu a najít v ní kolonku s názvem „Distribuční sazba“ (někdy bývá využíváno spojení „Distribuční tarif“). V kolonce pak uvidíte kód, může se jednat například o D01d, D02d, D25d, D27d, D57d nebo D61d.
Z tohoto kódu lze vyčíst, jakou cenu za kilowatthodinu platíte a kolik hodin denně můžete využívat levnější proud, tedy tzv. nízký tarif (NT). Vrátíme-li se k již zmiňovanému topení pomocí přímotopu, tak například kód D02d není pro takovou situaci vhodný, jelikož se nejedná o kód pro domácnosti s elektrickým vytápěním.
Stručný přehled tarifů
Konkrétní tarify nejsou v naší zemi nastaveny náhodně, naopak mají svůj přesný účel. Splní-li vaše domácnost technické podmínky v podobě odpovídajících spotřebičů (mohou jimi být zmiňované přímotopy či tepelná čerpadla), máte nárok na výhodnější tarif s větším počtem hodin a nižší sazbou. Zde jsme kódy přehledně vypsali a přidali vysvětlení, co přesně značí:
D01d a D02d
- Tarif je vhodný pro chaty, garáže a domácnosti s nízkou, nebo běžnou spotřebou.
- Na nízký tarif v tomto případě nárok nemáte, jelikož se jedná o jednotarifní sazbu s jednotnou cenou elektřiny po celý den.
D25d
- Určeno pro domácnosti, jež využívají elektřinu pro ohřev vody (typicky prostřednictvím elektrického bojleru).
- Na nízký tarif nárok máte, jelikož se jedná o dvoutarifní sazbu, jejíž součástí je 8hodinová cena elektřiny denně v levnějším tarifu.
D26d
- Do této sazby spadají všechny domácnosti, které využívají k vytápění svého domova akumulační topení.
- Opět tu máte nárok na nízký tarif, jelikož se znovu jedná o dvoutarifní sazbu. Po dobu 8 hodin denně tak lze čerpat elektrickou energii za nižší ceny.
D27d
- Parkuje-li ve vaší garáži elektromobil, je tento tarif určen pro vás.
- Znovu se tu nabízí možnost využití nízkého tarifu po dobu 8 hodin denně.
D57d
- Jestli máte ve faktuře uvedený tento kód a vytápíte elektřinou, je všechno v naprostém pořádku. Protože právě tento tarif je určen pro domácnosti s tepelnými čerpadly, elektro kotli, přímotopy či s podlahovým vytápěním.
- Jedná se o dvoutarifní sazbu, tudíž můžete využít elektřinu v levnější tarifu, a to po dobu 20 hodin denně.
D61d
- Tento tafir se volí pro místa, která využíváte pouze občas. Typicky se může jednat o letní byty, chaty, zkrátka druhé bydliště, ve kterém se nacházíte zpravidla o víkendech.
- Jedná se o dvoutarifní sazbu a levnější cenu získáte od pátku 12:00 do neděle 22:00.
Pro úplnost ještě doplňujeme, že do 1. dubna 2017 bylo pro domácnosti využívající k vytápění elektřinu možné získat sazby s kódy D35d, D45d a D56d. V současné době však tyto sazby již nejsou aktivní.
Co v tuto chvíli dělat
Pojali jste podezření, že váš tarif není nastavený správně? Obraťte se na dodavatele elektřiny a požádejte ho o ověření přechodu na tarif pro elektrické vytápění, tedy slovy kódů na tarif D57d. Pokud splňujete technické podmínky (elektroměr, spínací hodiny a podobně), změna je obvykle rychlá a bezplatná.