EnergoZrouti.cz

Japonští vědci v laboratoři vylepšili palivové články, pomohl jim v tom kofein

  
Nikola Stránská
25. 3. 2024 ▪ 10:57

Japonským vědcům se podařilo vylepšit palivové články, které vyrábějí elektrickou energii z vodíku. Ty by díky použití kofeinu na ochranu platinové elektrody mohly být výrazně levnější.

Nejen na energii. Vědcům se podařilo vylepšit palivový článek díky kofeinu
Nejen na energii. Vědcům se podařilo vylepšit palivový článek díky kofeinu
Foto: Unsplash

Japonská studie ukázala, že nejen lidé dokáží profitovat z příjmu kofeinu. Vědci se totiž zaměřili na vylepšení palivových článků, které z kyslíku a vodíku vytvářejí elektrickou energii. Díky použití kofeinu se jim totiž podařilo odstranit některé negativní vlivy této přeměny.

Při standardní výrobě elektřiny v palivovém článku je velmi často využívána platina, ta zajišťuje, že reakce proběhne rychleji a vyrobí se při ní větší množství elektřiny.

Při výrobě elektřiny ale v palivových článcích vzniká i odpadní voda, která ovšem s platinou reaguje a vytváří na ní malou vrstvu hydroxidu, která ovšem postupně snižuje účinek samotného katalyzátoru, a tak i efektivitu výroby elektrické energie. Současným řešením, které se tak v palivových článcích využívá, je přidávání většího množství platiny, která tak dokáže déle odolávat.

Pokud se ale započítá cena, za kterou se v současnosti prodává 1 unce platiny (1 oz = 28,35 gramu), tedy zhruba 907 dolarů (cca 21 226 korun) je toto řešení velmi drahé a prodražuje tak cenu samotného palivového článku.

Jak ale ukázala studie japonských vědců, řešení může být vcelku snadné, a to využít v palivovém článku kofein. Ano, ten stejný kofein, který je součástí kolových nápojů nebo kávy.

Podle vědců totiž kofein obsažený v elektrolytu dokáže chránit platinovou elektrodu před vytvořením zmiňované vrstvy hydroxidu. Díky tomu následně není nutné využívat tak velké množství platiny a zajistit tak fungování palivového článku výrazně efektivněji a levněji.

Účinek má podle studie kofein ale jen v některých případech zarovnání atomů platiny na povrchu elektrod. V některých uspořádáních totiž byl účinek kofeinu vyrušen a na reakci tak neměl vliv.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že řešení je dalším z pokroků, jak zvýšit efektivitu palivových článků při přeměně vodíku na elektrickou energii a pomoci tak snížit i jejich cenu, jde zatím stále jen o vědecké pokusy prováděné v laboratoři. To, zda technologie někdy vstoupí na trh bude samozřejmě záviset ještě na velkém množství bádání a pokusů.
Štítky: Palivové články Vodík Obnovitelné zdroje Kofein