EnergoZrouti.cz

Izraelská firma vyřešila poslední velký problém elektromobilů, éra ropy tak rychle končí

  
Martin Bárta
27. 8. 2021 ▪ 18:48

Poslední velký problém současných elektromobilů je bezesporu doba nabíjení. Díky nové technologii izraelské firmy bude ale možné baterie dobít za stejnou dobu jako trvá natankování běžných vozidel. Končí tak éra ropy?

Nabíjení elektromobilu
Nabíjení elektromobilu
Foto: Goran Horvat / Pixabay

Zřejmě jedna z posledních velkých nevýhod, která je ale při debatách o elektromobilech téměř vždy terčem útoků od jejich popíračů, tedy rychlost nabíjení, zřejmě brzy padne. Firma StoreDot pocházející z Izraele, která se zabývá vývojem extrémně rychlých nabíjecích baterií totiž podala novou patentovou přihlášku na technologii jež způsobí revoluci v dobách nabíjení baterií elektromobilů.

Nabití do plna i za méně jak pět minut

Technologie XFC, tedy baterií pro elektrická vozidla s extrémně rychlým nabíjením by navíc podle společnosti měla být nabídnuta jako open source, tedy jako technologie, která bude dostupná i pro ostatní vývojáře baterií či automobilky. Společnost tak chce přispět ekosystému elektromobility a baterií jejichž technologie jsou právě pro růst tohoto segmentu zásadní.

Jak už bylo uvedeno, právě doba nabíjení elektromobilů je častou zmínkou u odpůrců elektromobilů, ale i u jejich majitelů, kteří by samozřejmě na delších cestách své vozidlo rádi dobíjeli rychleji. Technologie, která prolomí současné doby nabíjení by tak měla zajistit dramatické rozšíření elektromobilů s kterým mnohé světové velmoci počítají i v boji za snížení klimatických dopadů lidstva.

Nová technologie StoreDot by tak měla nabídnout možnost nabíjení mnohem vyššími nabíjecími proudy než jsou dnes používané. Tím dojde k razantnímu vylepšení doby nabíjení a to zároveň bez snížení bezpečnosti celého procesu.

Za stejnou cenu jako jsou dnešní dostupné technologie by tak mělo XFC nabídnout i o 50 % rychlejší nabíjení elektromobilů. To by znamenalo nabití elektromobilu na plnou kapacitu i za méně jak pět minut, což už je rozhodně doba srovnatelná s tankováním plné nádrže benzínu či nafty.

Technologie analyzuje baterii a upravuje nabíjení v reálném čase

Patent, který nyní společnost podala zahrnuje pokroky jak v oblasti hardwaru tak i softwaru, který celý nabíjecí proces řídí. Díky takzvané funkci booster je pak možné baterii analyzovat a v reálném čase upravit její schopnost přijímat vyšší nabíjecí proud. Software by měl tak řešit i rychlé nabíjení bez přehřívání.

Jak uvedl Dr. Doron Myersdorf, generální ředitel společnosti StoreDot: „Toto je důležitý krok pro globální komunitu elektromobilů, protože nám všem umožní rychlejší nabíjení s minimálními změnami stávající infrastruktury a budoucího procesu nasazení. Proto jsme přesvědčeni, že je zásadní nabídnout tuto špičkovou inovaci jiným organizacím na bázi open source.“

Společnost již v současné době vede rozhovory s mnoha světovými výrobci elektromobilů, kterým by měl nové sériově vyráběné baterie dodávat už do roku 2024.
Štítky: Izrael Auto-Moto Elektromobily
Zdroj: StoreDot